Založ si blog

Hystéria okolo dát mobilných operátorov je zbytočná

Prekvapuje ma hystéria s ktorou je spojené úplne zbytočné rozhodnutie Vlády, posvätené parlamentom SR o sledovaní pohybu mobilných telefónov Úradom verejného zdravotníctva. Je to možno tým, že programovo nepočúvate čo naznačil pri odovzdávaní úradu a včera na tlačovke na plné ústa povedal pán Peter Pellegríni. Úrad verejného zdravotníctva, ktorý má do tej databázy nahliadať na to nemá ani kvalifikovaných ľudí ani techniku. Veď za 8 rokov nezvládol ani prijímanie dát z radiačných monitorovacích sietí a pritom sa definoval Ústredím radiačných monitorovacích sietí, kam by v prípade radiačnej nehody prichádzali všetky digitalizované údaje a koniec, lebo nie je ako ich prijať, spracovať a odoslať krízovému štábu. Nie je počítač, nie sú odborníci, nie je softvér. ÚRMS je zbytočný informačný štopeľ. A takisto to dopadne s dátami od mobilných operátorov. Je tu ovšem oprávnená obava, že by ich mohol odtadiaľ niekto ukradnúť a ten by s nimi asi narábať vedel.

Toto rozhodnutie Vlády a parlamentu veľa bitke s Covidom nepomôže. Naopak návrh na zavedenie zatváracích dní v obchodoch by mohol krízovej situácii pomôcť. My starší ešte pamätáme dobu, kedy v sobotu a v nedeľu boli otvorené iba krčmy, reštaurácie, kaviarne, vinárne a cukrárne a večer bary a nočné kluby, no a stánky s pečenými klobásami a horúcimi párkami. V súčasnej situácii by isto bolo rozumné na víkend obchody zavrieť, hlavne super a ja viem akosi ešte hovoria predajné miesta obchodných sietí? Nie na sanitáciu priestorov. Ta, aby bola efektívna by sa mala robiť každý deň po uzavretí predajne. Smena predavačiek domov, smena sanitárok nástup alebo len premena, to nechám na manažéroch. Napríklad sanitácia od 19:00 do 22:00. Nie sú sanitačné prostriedky? Nezabudli sme na ostrú páru z malých vyvíjačov? I ja v špajze tu žltú vec mám. Dosiahne do každého kútika a nič nepoškodí, nezapácha. Prebehnúť všetky povrchy, všetky rúčky, i na vozíkoch a predajných košoch.

Nálada ľudí, teda Vaša, vaša i moja sú ovplyvňované tým čo čítame na Facebooku, blogu Pravda, blogu SME a všeobecne na obrazovke počítača pripojeného k internetu. Informačných kanálov, ako sa teraz hovorí, je dostatok a väčšina je plná špiny, zápachu, ohovárania a zášti, ako ozajstná odpadová stoka i s potkanmi. Takmer každá diskusia začína vecne a končí vzájomnými nadávkami dvoch diskutérov. Autor to zvyčajne schytal už skôr. To je taký kolorit. Akékoľvek opatrenie Vlády je okamžite odsúdené ako prehnané, neužitočné a zbytočné. Áno i ja som tak začal, lebo nervozita okolo sledovania telefónov je značná a tože zbytočná vie Pelle, ja a ešte spočítateľné množstvo ľudí v tejto republike, ktorí o možnostiach a schopnostiach ÚVZ nemajú ilúzie. Sú tu prieťahy s testovaním na prítomnosť vírusu. V čase kedy mali testy robiť všetky mikrobiologické laboratória, ktoré majú potrebné vybavenie a primerane erudovaných odborníkov, malo licenciu len Národné chrípkové centrum na Trnavskej 52. Nasledovalo rozšírenie na ÚVZ Banská Bystrica a ÚVZ Košice, napriek tomu, že pomoc núkal mikrobiologický ústav SAV a ďalšie vysokoškolské a súkromné pracoviská. Problém je v tom, že testovacie súpravy má len ÚVZ SR na Trnavskej 52 a kapacita všetkých troch pracovísk ÚVZ je asi 400 vzoriek za deň. Do toho príde rojko Igor, a žiada od nich desaťnásobok. Skúšanému národu by to pomohlo ale nie sú testovacie sety. Vynadať Pellemu nič nevyrieši, ale zaslúži si za svoju dôverčivosť, a prinesie to chvíľkovú úľavu.

Na Igora sa valí špina zo všetkých kútov a pán poslanec Baránik vôbec infikovaný nebol. Konštruktívnych a všeobecne pozitívnych správ je málo. Možno len to, že stúpa počet testovaných osôb a denný prírastok chorých sa významne nezväčšuje. Verím, že čoskoro sa rozbehne testovanie i na ďalších pracoviskách okrem ÚVZ a skutočne tú dennú normu vyšetrených viac ako 3 tisíc vzoriek, nie v celej republike od začiatku epidémie, ale za deň. Z šitia rúšok by sa mal stať národný šport. Napríklad kto ušije krajšie, kto bizarnejšie a tak. Vyhodnotenie by mohla organizovať RTVS tretí týždeň po odvolaní epidémie. Bola by to veselá bodka za epidémiou.

Vtedy veľmi veselo nebude, lebo sa budú sčitovať škody a robiť záchranné akcie. Už teraz sa o kompenzácie hlásia živnostníci profesií: taxikár, reštauratér, krčmár, umelecké a produkčné spoločnosti, umelci na voľnej nohe a developeri, lebo určite poklesne dopyt po rezidenčných projektoch. Inštalatéri, elektrikári, stolári a desiatky iných profesií zatiaľ mlčia, akoby oni straty nemali. Koľko k tým krikľúňom pribudne podvodníkov, ktorí budú chcieť na pandémii zarobiť si neviem predstaviť, ale budú taký.

Ekonómovia hovoria o pádu väčších podnikov, v dôsledku obmedzenia pohybu osôb. Zaistiť chod priemyslu je vecou organizácie chodu spoločnosti. Malý závod, ktorý zamestnáva prevažnú časť pracovníkov z miesta svojej lokalizácie sa predsa nemusí zastaviť, ak domáci pracovníci zvládnu bezpečne udržať závod v prevádzke. Doprava zastavená nie je a tak nemusia viaznuť dodávky surovín ani expedícia výrobkov. Argument, že pracovníci nie sú zvyknutí pracovať v ochranných rúškach alebo respirátoroch neobstojí, naučia sa. V elektrárni Fukušima II Dai Ichi, je vybudovaná veľkokapacitná kuchyňa, z ktorej rozvážajú stravu do blízkeho okolia a balené produkty expedujú do celého Japonska. Suroviny vykupujú od miestnych poľnohospodárov. Vírus alebo rádioaktivita, ochrana zdravia je veľmi podobná. Disciplína pracovníkov je takmer všeliek na krízové situácie. V havarovanej elektrárni trvalo pracujú 4 tisíce zamestnancov, v respirátoroch a ochranných odevoch. Je celkom možné že by sa dala udržať výroba i v iných závodoch, okrem potravinárskych a poľnohospodárskych prevádzok. Je to otázka disciplíny, organizácie práce a bežného života. Možno by potom bolo menej žiadateľov o kompenzácie.

Zneužitie dát mobilných operátorov

31.03.2020

Keď dva robia to isté, výsledok nemusí byť taký istý Keď Vláda prijala návrh zákona o uvoľnení dát mobilných operátorov pre potrebu boja proti koróna vírusu, upozorňoval pán Pellegrini, ako človek znalý veci, že Úrad verejného zdravotníctva tak ako tak nebude vedieť s tými dátami pracovať, lebo na to nemá potrebných odborníkov ani technické vybavenie. Už 28.3. [...]

V Rusku je smrť skrytá pod zemou

31.03.2020

Hľadal som odpoveď na otázku pána Petráša (prvnízprávy cz) či mu niečo ušlo a či Rusko je členom NATO Kniha „The nuclear archipelago or atomic genocide against Tatars”(2005) Fauzie Auchalievny Bajramovej ( Jadrová fyzička, pracovala v Priemyselnom komplexe MAJAK.) začína kapitolou s názvom Priemysel smrti Od pohraničných oblastí je krajina pokrytá nezmyselnými a [...]

Stránka špeciálne pre Slavěnku

30.03.2020

Slavěnka Vorobeliová, tato stránka je špeciálne pre Vás Naša milučká Slavěnka, Slovensko má nie iba armádnu jednotku radiačnej, chemickej a biologickej ochrany, takú istú jednotku radiačnej, chemickej a biologickej ochrany majú i zložky integrovaného záchranného systému Ministerstva vnútra. Sú to špecializované jednotky, určené na riešenie vážnejších ale [...]

spravodlivosť, váhy, kniha, kladivko

Funkcie sa vzdalo 19 sudcov, sú medzi nimi aj piati z Najvyššieho súdu SR

31.03.2020 17:47

Najväčší výpadok zaznamenal Krajský súd v Košiciach, ktorý príde o 11 sudcov.

Jarmila Urbancová

Urbancová končí na Najvyššom súde

31.03.2020 16:43

Urbancová odchádza z justície potom, čo ju zadržala a obvinila NAKA pre podplácanie v kauze Technopol. V súčasnosti je vyšetrovaná na slobode.

Irán USA Rúhání revolúcia islamská výročie oslavy vlajka

USA predĺžili platnosť výnimiek zo sankcií uvalených na Irán

31.03.2020 16:20

USA predlžujú výnimky i napriek tomu, že len minulý týždeň zaviedli nové sankcie voči dvadsiatim Iráncom a spoločnostiam, ktoré údajne podporovali šiitské milície v Iraku zodpovedné za útoky na americké vojenské základne.

juraj blanár

Blanár chce poznať dôvody zastavenia repatriácie

31.03.2020 15:27, aktualizované: 16:01

Rezort zahraničných vecí registruje 6037 žiadostí občanov SR o repatriáciu.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 32
Celková čítanosť: 63374x
Priemerná čítanosť článkov: 1980x

Autor blogu

Kategórie