Založ si blog

Pri radónu nie je optimizmus namieste

Malá obec v predhorí Karpát, Základná škola s materskou školou, to je bežný obraz každej spádovej obce. Budova školy z 60´rokov minulého storočia s integrovanou škôlkou. Pánu starostovi sme núkali meranie radónu v programe Občianska sebaobrana proti rakovine pľúc z radónu v obydliach. Pán starosta má o ionizujúcom žiarení celkom slušné vedomosti a chápe, že v iných obciach riziko rakoviny pľúc z radónu môže byť problém, ale tu? Vylúčené, veď to by bolo proti prírode. Naviac je Covid a ľudia majú teraz iné starosti a o umieraní na rakovinu pľúc sa v obci nehovorí. Covid, to je niečo iné, umierania na kovida sú plné správy facebook, twiter, instagram a možno i konzervy. Kto vie koľko za také meranie budú pýtať? Ale škôlku, tu by som zmerať chcel, veď to sú dve triedy, no vlastne tri a vlastne o tom ani nikto nemusí vedieť. Nízka cena pána starostu prekvapila a tak pohotovo priobjednal ešte zmeranie radónu v kancelárii Obecného úradu. 60 EUR obec neporazí a všetci uvidia, že my s radónom problém nemáme.

Doba monitorovania objektov bola dohodnutá na pol roka. Obratom pošty prišiel na obecný úrad  balíček s dozimetrami. Dozimetre, škatule veľkosti margarínu Perla pán starosta potajomky rozmiestnil v škôlke i na úrade. Čítať návody na jednoduché veci netreba. Detektor je na dne v škatuli, tak pri meraní musí byť škatuľa otvorená, to je predsa každému jasné.

Návod hovorí niečo celkom iné. Pri otvorenej škatuli sa meria iná radónová veličina, ale to teraz nie je dôležité. Do hry zasahuje Covid-19 a vládne protipandemické opatrenia. Pol roka uplynulo príslovečne ako voda a škôlka nepremáva, lebo je pre pandémiu úradne zatvorená. I pán starosta ochorel a postupne i pracovníci úradu. Patrili k tým šťastnejším, prežili bez vážnej ujm ale na meranie radónu sa pri tom všetkom pozabudlo. Po viac ako roku a pol, sú konečne dozimetre na ceste do laboratória na vyhodnotenie.

Povinnú zastávku majú v Banskej Štiavnici, kde v Združení pre reguláciu rizika z radónu (ZRRR) dozimetre zaevidujú a pripravia na cestu do laboratória v Českej republike, kde ich  spoločne s dozimetrami z  domácností obyvateľstva chemicky spracujú, vyhodnotia odozvu a spočítajú priemernú objemovú aktivitu radónu v monitorovanej miestnosti. Iné riešenie nateraz nie je. Nakupujeme dozimetrickú službu od Českého utorizovaného partnera, lebo vlastné, Slovenské laboratórium stopovej dozimetrie ani po 30 rokoch radónového programu, riadeného Ministerstvom zdravotníctva, nemáme.

Pri prebaľovaní a evidovaní dozimetrov sme si všimli, že dozimetre z tej obce sú vo vnútri tak trocha zaprášené a to by nemalo byť, keď majú byť po čas expozície zatvorené viečkom. Na dotaz, ako to bolo sme sa dozvedeli že asi zatvorené neboli, veď ako by sa do nich ten radón dostal? Pravda, kto by čítal návod, najmä keď sa jedná o takú jednoduchú vec ako položiť niekde škatuľu. Na druhej strane je potreba vysloviť pochvalu upratovačkám tej škôlky, lebo za takmer 2 roky sa tam toho prachu nazberalo ozaj málo.

V laboratóriu Štátneho ústavu jadrovej, chemickej a biologickej ochrany majú i na takéto prípady výpočtový program a tak dozimetre úspešne vyhodnotili. Ak by bolo všetko podľa predstáv pána starostu, nebolo by o čom písať. S rádioaktivitou už to je tak. Ako náhle ju podceníš, vypomstí sa ti. Mám s tým bohaté vlastné skúsenosti a napokon i černobyl bol len o podceňovaní rizika.

Ako teda to je s tými výsledkami? Vzorka na Obecnom úrade je trochu vyššia, zľahučka presahuje referenčnú úroveň. Situácia vyžaduje regulačný zásah ale problém sa dá vyriešiť zvýšením ventilácie. Nateraz 2× možno 3× cez pracovnú dobu otvoriť na pár minút okno a ako trvalé opatrenie primerane dimenzovaný rovnotlakový ventilátor s rekuperáciou tepla. V tej škôlke to je horšie. Vzorky MŠ1 a MŠ3 nie sú ideálne pod 100 Bq/m3 ale 130 a 160 nie je nešťastie a pri zlepšení ventilácie sa pod magickú stovku dostaneme. Ozajstný problém predstavuje tretia vzorka, MŠ2. Tisíc dvesto bekerel na meter kubický je v súčasnosti i na banské prostredie veľa. Tobôž na materskú škôlku. To skutočne nezapadá do optimizmu, s ktorým pán starosta do merania radónu išiel. Bol vnútorne presvedčený, že všetko prebehne hladko. Hodnoty výsledkov nízke, a ukáže sa, že to vlastne ani nebolo potrebné a keď sú výsledky nízke v škôlke, budú nízke i v celej obci a načo potom nejakým hlúpym programom otravovať ľudí. Aj tak to je len na vylákanie peňazí.

Vnútorná istota je v dozimetrii radónu veľmi nebezpečný faktor. Pán starosta mal dobrý úmysel. V ťažkej dobe nechcel riaditeľku školy ani zástupkyňu pre škôlku zaťažovať meraním radioaktivity prostredia. Problém sa nadúva. Na tom istom podlaží je ďalších 8 miestností, kde sa trvalo zdržiavajú žiaci, učitelia a ostatný personál školy. Veľkej nezodpovednosti by sa dopustil ten kto by išiel vyriešiť problém v škôlke a ostatné priestory prízemia budovy nechal tak. Teraz musíme premerať celé prízemie budovy školy, lebo príčinu vysokej hodnoty v škôlke nepoznáme a poruchy tesnosti podlahových konštrukcií sa môžu v ktorejkoľvek miestnosti opakovať.

Niekto by chcel odsudzovať pána starostu, pre nedbanlivosť. Pravda je taká, že niečo nedobré sa stalo. Kde ale je príčina takého jednania z pohľadu rádiologickej ochrany? 30 rokov pracovníci verejného zdravia potláčali akúkoľvek zmienku o riziku z expozície radónu, bez ohľadu na to, že Slovensko je prvé v Európe v relatívnom výskytu rakoviny pľúc a má najvyššiu priemernú hodnotu objemovej aktivity radónu v interiéroch budov. Vo všetkých okolitých krajinách štátne orgány boj s radónom podporujú. Na Slovensku to doteraz bolo naopak a skúšajú to ďalej. Ti istí pracovníci verejného zdravia nám pripravili Potemkinovu dedinu nazvanú Národný akčný radónový plán (NARP; LP/2021/695) ktorou chcú oklamať Vládu SR a Európsku radu, aby sa všetkým zdalo, že pre ochranu ľudu pred radónom sa môžu pretrhnúť, a pýtajú na to vyše 3 miliónov EUR. Bolo by rozumnejšie, ak by za tie peniaze Slovenská legálna metrológia š.n.o. vybudovala Laboratórium dozimetrie stôp alfa častíc v pevnej fáze, aby sme neboli odkázaní na cezhraničné služby.

Združenie pre reguláciu rizika z radónu ponúklo škole i obci logické pokračovanie. Stanoviť priemernú objemovú aktivitu radónu vo všetkých miestnostiach na stavebne 1. podlaží školy a podľa výsledkov pristúpiť k optimalizácii rizika. Čakáme na odpoveď.

Radón v tieni energetickej krízy

14.09.2022

Uplynulé roky neboli pre ochranu pred radónom v obydliach priaznivé. Začali sme s projektom „Občianska sebaobrana proti rakovine pľúc z radónu v obydliach”. Ubehol prvý, rozpačitý rok a Covid 19 vystrašených ľudí zatvoril doma. Myslieť na riziko z radónu, keď sa na nás valia z televízie i z rozhlasu správy o apokalypse, preplnených nemocniciach a tisíckach mŕtvych sa [...]

Stratil som posledné ilúzie o Slovenskej radiačnej ochrane

10.01.2022

V doložke vybraných vplyvov čítam, že na predloženom návrhu Národného akčného radónového plánu sa podieľal snáď každý, kto mal, či nemal k danej problematike čo povedať. Devätnásť mien z prostredia ÚVZ, z toho 6 ľudí, ktorých som si i cez niektoré odborné rozpory vážil ako odborníkov na radón. Čo teraz? Preradiť ich z odborníkov k verejnosti a isť ďalej? [...]

Takto navrhnutý NARP sa mi javí NAPRD

05.01.2022

NARP je skratka pre Národný akčný radónový plán, ku ktorému 12.12.2021 skončilo medzirezortné pripomienkové konanie. ZRRR odporučilo projekt v navrhnutej forme nerealizovať. Novú éru boja s rakovinou pľúc Európska únia spustila 17. 01.2014. Vtedy v Úradnom vestníku EU vyšla Smernica rady 2013/59/Euratom ktorou sa ustanovujú základné bezpečnostné štandardy ochrany pred [...]

putin, lavrov, peskov

Americké rakety v Nemecku? Obeťami budú metropoly Európy, vyhráža sa Kremeľ

13.07.2024 17:40

Rusko by totiž mohlo namieriť svoje rakety na ich hlavné mestá, čím by sa zopakovala konfrontácia z obdobia studenej vojny.

zemplinska

Opitý mladík sa topil v Zemplínskej Šírave, pomáhal náhodný okoloidúci

13.07.2024 17:29

Polícia upozorňuje, že kombinácia alkoholu, horúčav a kúpania môže byť nebezpečná.

SR Pohoda festival počasie búrky ukončenie predčasné TNX

Svedectvo z Pohody: Stan sa ohýbal, nastal chaos. Varovanie od organizátorov prišlo neskoro

13.07.2024 17:10

Účastníčka festivalu Júlia opísala, čo sa v piatok večer odohralo na trenčianskom letisku.

rytmus

Rytmusovi zhorelo auto na diaľnici. Nikdy som nebol tak blízko smrti, priznal

13.07.2024 16:50

Raper zverejnil na Instagrame video horiaceho vozidla. Bolo to auto jeho manželky Jasminy.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 59
Celková čítanosť: 167898x
Priemerná čítanosť článkov: 2846x

Autor blogu