Verme svojim odborníkom

Veľa čítam, napriek tomu, že s tým mám trocha problém. Viete ako, starý ľudia, slabo vidí, zle počuje ale hlavne že do všetkého chce kafrať. Nie, môj prípad to určite a v žiadnom prípade nie je, si hovorím i ja. Ale musím Vám povedať, že strach a panikárenie z CoV-2 nie je na mieste. Hovorili to i traja nemecký lekári špecialisti vedeckému žurnalistovi Romanovi Debnárovi.

Včera som Vám písal, aby ste si vyskúšali ušiť si rúško z podlahovej handry, ale mal som na mysli celkom novú handru, nie ošúchanú ½ ročným používaním. Dôchodca, neuvedomil som si, že je sobota a drogéria bude zatvorená. K tým rúškam, chodia v severných Čechách ženy do roboty, do domovov dôchodcov v Nemecku (väčší zárobok ako doma). Tam sa im domáce kolegyne posmievajú, lebo tie doma ušité rúška nosia na tvári i tam, v robote. Nemky nenosia nič. Iná kultúra, iný mrav. Čítal som takú úvahu o zmene mentality ľudí, celých národov, po morových ranách. Vraj ti milí, ústretoví, vymreli a ostali len bezohľadní hajzli, ktorí potom viedli kruté expanzívne vojny.

Pán Debnár nám vo svojom príspevku približuje logické úvahy nemeckých odborníkov, a asi si ani ako vedecký komentátor neuvedomuje, že tak trochu spochybňuje kroky našej minulej vlády. Ta nová sa ešte k slovu nedostala.

Ti nemecký našepkávači nie sú žiadni nýmandi, Prof. Dr. med. Leo Latasch, Prof.Dr.med.Klaus-Peter Hunfeld MPH a Dr. Uwe Böning, psychológ. Sú to odborníci so všetkým ako má byť. Hovoria o CoV-2 s rovnakou ľahkosťou, ako náš Prof. MUDr Vladimír Krčmery Dr.Sc. O praktických skúsenostiach so zmáhaním epidémií Nemcov nevieme nič, o Krčmerim vedia na celom svete. Pohľad na medicínsky dôležité vlastnosti vírusu majú iný. Zhodne hovoria o tom, že v najmenej 80% prípadov má choroba ľahký priebeh, dokonca až tak ľahký, že si pacient ani neuvedomí že Covid prekonal. Nemci tým odôvodňujú nepotrebnosť akýchkoľvek vážnych opatrení, veď tých 20% s príznakmi a vážnymi dýchacími ťažkosťami zvládnu. Naopak Krčmery to považuje za obrovské riziko, lebo ti neznateľne chorí, po celú dobu, teda najmenej 3 týždne roznášajú a prenášajú vírus na svoje živé i neživé okolie. To vedie k eskalácii epidémie, a ako ukazujú skúsenosti z Talianska i len tých 20% vážne chorých dokáže zahltiť kapacitu dostupnej zdravotníckej techniky. To sa pri dôslednom dodržiavaní ochranných opatrení stať nemôže, lebo chorý, nechorý, všetci prskajú do rúška a neinfikujú svoje širšie okolie. V domácnosti samozrejme to neplatí. Či po ľahkom prekonaní choroby ľudia ostali voči Cov-2 imúnni je otázne. Prípady reinfekcie sú známe, ale nie je isté či sa len nevrátili príznaky nedoliečenej choroby. Nevieme aké zámery s CoV-2 Nemci majú.

Pre istotu verme svojim, a akokoľvek tvrdé a obťažujúce sa nám opatrenia zdajú byť, sú zodpovedajúce situácii. Majme na pamäti, že vybavenie zdravotníckych zariadení na technickú podporu liečenia ťažko chorých má len obmedzenú kapacitu a výsledok je tak ako tak neistý. Dodržiavaním tých obmedzujúcich opatrení dosiahneme to, že kapacita pľúcnych ventilátorov bude postačujúca a nepostavíme lekárov do situácií, kedy budú nútený rozhodovať o tom, komu dajú šancu a koho nechajú bez pomoci zomrieť.

Rúška zhotovené napríklad z podlahovej handry nám k tomu pomáhajú,

Radón- optimalizácia OAR a referenčná úroveňa

15.01.2025

Že referenčná úroveň objemovej aktivity radónu (OAR) v interiéroch nie je limit interiérovej aktivity radónu vám povie každý úradník radiačnej ochrany Úradu verejného zdravotníctva, a hneď nato pokračuje slovami: „Podľa výsledkov merania máte v dome prekročenú referenčnú úroveň!”, ak sa nameralo viac ako 300 Bq/m3 OAR. Z jeho slov je jasné, že si o referenčnej [...]

Radón, meranie, čím a kedy, aby to malo zmysel

25.12.2024

Najrozšírenejšie sú dva postupy. Pasívne dozimetre založené na počítaní stop alfa častíc v pevnej fáze, u nás reprezentované službou RAMARN. Z elektronických vymenujeme ľahko dostupný vreckový prístroj Air Things Corentium, vybavený malou difúznou komôrkou a polovodičovým detektorom ionizujúceho žiarenia. Dozimetre RAMARN distribuuje Združenie pre reguláciu rizika [...]

Prečo radón a nič iné rádioaktívne o čom by sa malo hovoriť?

15.12.2024

Dobrá otázka a prostá odpoveď. Okrem radónu by stálo za to hovoriť o nadužívaní zobrazovacích metód v zdravotníckej diagnostike. Pacient mlčí a poisťovne platia a o to v našom komerčnom zdravotníctve ide. Pre všetkých je výhodnejšia RTG snímka na elektronický snímač ako na film. Pacient dostane menšiu dávku a snímka sa dá v elektronickej podobe uložiť v [...]

medveď, Fačkov

Pri Fačkove medveď napadol človeka, musel ho transportovať vrtuľník

01.02.2025 15:37, aktualizované: 16:56

Bližšie informácie záchranári poskytnú po skončení zásahu.

opozícia, Pellegrini, Gröhling, Majerský, Šimečka,

KDH: Funkcia podpredsedu NR SR patrí najsilnejšej opozičnej strane - PS

01.02.2025 15:03

SNS avizovala, že do programu februárovej schôdze navrhne zaradiť viaceré body, medzi nimi aj voľbu podpredsedu parlamentu.

Magneticka rezonancia v Univerzitnej nemocnici L. Pasteura Kosice

Zlodeji v košickej nemocnici chceli ukradnúť meď. Poškodili klimatizáciu, ktorá chladila magnetickú rezonanciu

01.02.2025 14:00

Pre meď za pár desiatok eur bolo mimo prevádzky jediné zariadenie svojho druhu v celej nemocnici.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 63
Celková čítanosť: 176744x
Priemerná čítanosť článkov: 2805x

Autor blogu