Dve tretiny ľudí dostáva rakovinu náhodou

nazval Pavel Čekan článok v Plus JEDEN DEN a rozhovoril sa o perspektívach jeho veľmi zaujímavej práce. Vyvíjajú testovacie látky na rozpoznanie rakovinových buniek prsníka a pankreasu a ich vlastností, ktoré umožnia individuálne spresniť liečebný postup, ktorý pochopiteľne prinesie o veľa lepšie výsledky ako štandardné nešpecifické postupy.

Okrem obsahu príspevku ma zaujal titulok a tak som sa autora opýtal ako to myslel s tými 2/3 rakoviny len tak náhodou. Odpovedal ihneď, to sú výsledky najnovšej správy vedeckého teamu Harvrdskej univerzity: 66% chybná replikácia DNA, 29% vonkajšie vplyvy (fajčenie, obezita, slnečné žiarenie …), a 5% dedičnosť.

Čo tej správe vytýkame? Do absolútneho dôsledku dovedené zovšeobecnenie výsledkov výskumu. Dôsledok sa prejavil vo facebookovej diskusii, kde zaznelo, v súlade s vedeckými poznatky, že k chybným replikáciam DNA v ľudských organizmoch dochádza, či v dôsledku veku už je diskutabilné. Ale Facebook nie je vedeckým kolbišťom.

Z takej správy, i keď sa jej nedá z vedeckého hľadiska nič vytknúť, nemá radosť americká Agentúra pre životné prostredie (EPA) a my v Združení pre reguláciu rizika z radónu (ZRRR) tiež nie. Máme rovnaký ciel, EPA a ZRRR, aktivovať ľudí k sebaobrane, k cieleným preventívnym krokom proti rakovine, a najmä proti rakovine pľúc. Niekedy je sebaobrana ľahšia, inokedy zložitejšia a niekedy to naozaj nie ide.

K chybnej replikácii DNA pri delení buniek dochádza najmä v dôsledku účinkov ionizujúceho žiarenia a je to náhodný proces . Každý tkanivom absorbovaný fotón, elektrón beta žiarenia, protón alebo alfa častica ionizujúceho žiarenia poškodzuje DNA buniek rôznych orgánov a vyvoláva chybnú replikáciu DNA. Takmer všetky tie chybné replikácie, a je ich naozaj mnoho, vedú skôr či neskôr do slepej ulíčky bunkovej smrti. Minimálna časť ich prežije a tie môžu vyvolať zhubný nádor.

Účinky fotónov RTG žiarenia vyvolali potrebu organizácie na ochranu rádiológov, lebo sa v ich spoločnosti začali pričasto vyskytovať nádorové ochorenia, ktoré sa predtým len sporadicky vyskytovali v populácii ich pacientov, vďaka ožiarení ľudí fotónmi prírodných rádionuklidov.

Podobne bol bergsucht takmer výlučnou chorobou baníkov striebronosných baní v Krušných horách. O 400 rokov neskôr sa zistilo, že išlo o rakovinu pľúc vyvolanú radónom, ktorá bola pitvou a histologicky potvrdená až na konci 1/3 dvadsiateho storočia.

Zvýšené požiadavky na tesnosť plášťov obydlí a vyšší tepelný štandard bývania vyvolali také zvýšenie koncentrácií radónu v obydliach, že sa stal vážnym spoločenským rizikovým faktorom, ktorý spoločnosť nevníma, lebo účinky sa prejavia s veľkým oneskorením. Maximum prípadov u baníkov sa vyskytovalo v oblasti okolo 22 rokov od nástupu do bane. Výskyt v nebaníckej populácii má maximum okolo 65 rokov veku u mužov i žien.

Citoval som americkú EPA, lebo jej materiály k prevencii rakoviny mám po materiáloch našich a českého SUJB-u dosť detailne preštudované, ale o prevenciu nádorových ochorení bojujú národné orgány verejného zdravia prakticky na celom svete. Len Slovenský Úrad verejného zdravotníctva sa sústredil iba na neúčinné obmedzovanie fajčiarov, nie fajčenia.

V ZRRR zastávame názor, že všetci, kto vieme osloviť verejnosť máme možnosť zúčastniť sa boja proti rakovine. ZRRR to robí, nie veľmi úspešne, v oblasti prevencie rakoviny pľúc z radónu v obydliach a budovách, lebo radón vážnym spôsobom modifikuje úmrtnosť na rakovinu pľúc fajčiarov, nefajčiarov menej, ale tých je zas 3× viac a tak sa to vyrovná. Vážnou prekážkou nám sú úradníci Úradu verejného zdravotníctva SR, ktorí prevenciu proti radónu potláčajú.

Proti účinkom prírodného gama žiarenia nerastnej prírody sa brániť nie je možné. Tam potom v boji proti rakovine nastupuje napríklad laboratórium MultiplexDX s vedúcim vedcom Pavlom Čekanom, ktorí vyvíjajú a vyrábajú diagnostické preparáty, ktoré umožnia zachytiť rakovinu v rannom štádiu a podaním informácie o bunkových vlastnostiach tumoru individualizovať liečbu pre konkrétneho pacient. Také liečenie je o veľa účinnejšie ako štandardný nešpecifický postup.

Pre úplnosť musím spomenúť využitie génového inžinierstva v liečení rakoviny. Zrejme existujú ešte lepšie prírodné riešenia, ktorých podstatu doteraz nepoznáme. Príkladom je oblasť Ramsar v Iránu. Prírodné pozadie, tak sa hovorí gama žiareniu matky Zeme, sa zvyčajne pohybuje od 1 do 3 mSv/rok, ale v tom Ramsaru 13 – 15 mSv a napriek tomu miestna populácia zvýšeným výskytom nádorových ochorení netrpí. Gén rádio rezistencie u ľudí doteraz pozorovaný nebol, ale u muchy Drosophila Nebula v Brazílskom Guarapari (5,5 mSv za rok) bol nájdený. Gén na podporu správnej opravy žiarením roztrhnutého reťazca DNA. U ľudí žijúcich v Muslimove a Tatarskej Karabolke sa znížená senzitivita k ionizujúcemu žiarení ani po 65 rokoch od prvej vážnej nehody v závode Majak nepozoruje. Ale existujú laboratória, ktoré upravujú vlastnosti niektorých génov pacientov tak, že ich enzýmy špecificky likvidujú nádorové bunky. Na pokusných objektoch boli touto metódou dosiahnuté veľmi nádejné výsledky. Žiaľ, individuálna modifikácia génov je nateraz tak drahá, že metóda ešte dlho neprekročí úroveň laboratórneho výskumu.

 

Radón- optimalizácia OAR a referenčná úroveňa

15.01.2025

Že referenčná úroveň objemovej aktivity radónu (OAR) v interiéroch nie je limit interiérovej aktivity radónu vám povie každý úradník radiačnej ochrany Úradu verejného zdravotníctva, a hneď nato pokračuje slovami: „Podľa výsledkov merania máte v dome prekročenú referenčnú úroveň!”, ak sa nameralo viac ako 300 Bq/m3 OAR. Z jeho slov je jasné, že si o referenčnej [...]

Radón, meranie, čím a kedy, aby to malo zmysel

25.12.2024

Najrozšírenejšie sú dva postupy. Pasívne dozimetre založené na počítaní stop alfa častíc v pevnej fáze, u nás reprezentované službou RAMARN. Z elektronických vymenujeme ľahko dostupný vreckový prístroj Air Things Corentium, vybavený malou difúznou komôrkou a polovodičovým detektorom ionizujúceho žiarenia. Dozimetre RAMARN distribuuje Združenie pre reguláciu rizika [...]

Prečo radón a nič iné rádioaktívne o čom by sa malo hovoriť?

15.12.2024

Dobrá otázka a prostá odpoveď. Okrem radónu by stálo za to hovoriť o nadužívaní zobrazovacích metód v zdravotníckej diagnostike. Pacient mlčí a poisťovne platia a o to v našom komerčnom zdravotníctve ide. Pre všetkých je výhodnejšia RTG snímka na elektronický snímač ako na film. Pacient dostane menšiu dávku a snímka sa dá v elektronickej podobe uložiť v [...]

Trump

Trump pozval Netanjahua do Bieleho domu, stretnú sa už o pár dní

28.01.2025 22:43

Premiér Netanjahu je prvým zahraničným lídrom, ktorý obdržal pozvanie do Bieleho domu počas druhého funkčného obdobia prezidenta Trumpa.

Armin Papperger, Rheinmetall

Plán vraždy šéfa Rheinmetallu bol súčasťou sabotážnej kampane, tvrdí NATO

28.01.2025 21:55

Plán zavraždiť Pappergera bol súčasťou zámerov ruskej vlády voči riadiacim pracovníkom zbrojárskych firiem v Európe, ktorí podporujú Ukrajinu, tvrdila CNN.

poslanecká snemovňa ČR

Český Senát neschválil novelu o zvýšení platov verejných činiteľov, rozhodne tak prezident

28.01.2025 20:21

Na základe spornej novely sa mali zvýšiť platy politikom, sudcom a prokurátorom o takmer sedem percent.

šaško visolajský

Hrozia opäť tisíce výpovedí lekárov? Šaškovi sa kráti čas na avizované zmeny, koalícia nemá hlasy na ich podporu

28.01.2025 20:00

Slovenská vláda de facto nemá väčšinu a v kalendári sa jej blíži dôležitá schôdza, ktorá má potenciál ovplyvniť budúcnosť zdravotníctva.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 63
Celková čítanosť: 176562x
Priemerná čítanosť článkov: 2803x

Autor blogu