Založ si blog

Od 1. 2020 sa radónu už nebudeme báť

Máme tu Nový rok 2020 a všetko pri starom. Taká je kontinuita diania u Nás doma. Pani prezidentka predniesla nekonfliktný chlácholivý a povzbudzujúci prejav a hla, zniesla sa na jej hlavu kritika za volebný zákon, ktorý ju do funkcie vyniesol, kritika za upokojivé slová, že veci sa hýbu správnym smerom, za to, že sa ozaj hýbu, a že zmena si vyžiada svoj čas, skôr ako sa prejaví. Pravda je, že tu kritiku zabezpečovalo asi 5 ľudí s podivnými pseudonymami ale v počte diskusných človekopríspevkov by zaplnili námestie SNP v Banskej Bystrici.

Rád by som rozpútal takú vášnivú diskusiu okolo radónu. Naposledy jeden, hovorí si „retriz”, za všetkých mi odkázal, aby som PR prestal strašiť, že je všetko na radónovej mape a všetko sa vyrieši vetraním. Nazáver sa prejavil jeho vedecký duch otázkou: „a kde si vlastne tie čísla vzal, mal si dať odkaz, a celkom nazáver, veď aj tak sú pod normou”.

Neviem, čo to PR znamená, ale viem čo znamená hádzať perli sviniam. Tie informácie boli v predchádzajúcich príspevkoch a opakovať je pravidelným čitateľom by bolo netaktné. Základné neznalosti už retriz preukázal.

Napriek tomu som jeho príspevok označil ako užitočný. Zaujalo ma totiž, že má pocit, že ho straším a nie len tak niečím, ale rádioaktivitou. Je to rovnako nebezpečné, ako keď pani doktorka, onkologička, vrelo odporúča RTG mamografiu, keď v našom tisícročí máme vypracovanú rovnocennú metodiku nežiarivého ultrazvukového vyšetrenia prsníkov. Naviac, účinok RTG vyšetrenia kladie na roveň riziku z mobilného telefonovania. Na verejnosť ešte neprenikla informácia o nechcenom ale významnom ožarovaní prsníkov pri bežných napr. skeletálnych vyšetreniach žien na CT.

Na jednej strane veľká vypovedacia schopnosť vyšetrenia, na druhej nechcené ožiarenie citlivého orgánu, ktorý ide len obťažne zatieniť. Takých situácií v medicíne je viacero a lekár musí starostlivo zvažovať, čo je pre pacienta v danej situácii výhodnejšie. Na letiskách sa zavádzajú kontroly vstupu s použitím nelekárskeho RTG ožiarenia cestujúcich a samotný pobyt na palube lietadla vo veľkých výškach prináša nezanedbateľné ožiarenie kozmickým žiarením. Užitočných aplikácií ionizujúceho žiarenia i tých ťažšie odôvodniteľných pribúda a tým pribúda celková expozícia obyvateľstva. Oponent, má pravdu len v tom, že sa väčšinou jedná o malé expozície. To ale neznamená, že sú bezpečné. Ľudský organizmus tie malé expozície pripočítava k celoživotnej dávke. Účinok ionizujúceho žiarenia považujeme za bezprahový. Tým každý z nás je nejakým spôsobom hráčom životnej rulety, kde zastavenie sa onkoguľôčky riadi pravdepodobnosť, ktorá rastie so sumou tých malých i väčších dávok. Preto je potrebné sa vyhýbať každému zbytočnému, i zdanlivo nevýznamnému ožiarení. Napriek všetkému som nepozoroval, že by sa dvíhala nejaká vlna odporu proti transkontinentálnemu lietaní a naopak RTG vyšetrení sa pacienti dožadujú a k ostatným žiarivým aplikáciám sú nevšímaví.

Pri radónu sa jedná sa o dávky na jeden, pre detailistov na 2 orgány, priedušky a pľúca, ktoré sú atakované alfa časticami vdýchnutých polónií 218 a 214. Ročná (7 000 hod) expozícia OAR 100 Bq/m3 zodpovedá efektívnej dávke 2 mSv s koeficientom rizika 1,1×10-4 a to už v žiadnom prípade nemôžeme hovoriť o dávke zanedbateľne malej. Bolo by zbytočné o tom hovoriť a „strašiť” ľudí, keby neexistovali postupy ako dávky z radónu odvrátiť. Poctivo si povedzme, len je obmedziť. Znižovanie aktivity radónu v obydlí pod už zmienených 100 Bq/m3 je potrebné náležite uvážiť, lebo v tejto oblasti už často prudko rastú náklady, neúmerne dosiahnutému zlepšení ochrany.

Sledovali sme „strašenie” jednotlivcov. Teraz sa pozrime, ako to vyzerá z pohľadu populácie. Ročne na raka pľúc odchádza asi 3 000 ľudí, len výnimočne mladších 15 rokov. Sme 1. v Európe. Na ktorej priečke sme v úmrtí v dôsledku úrazov neviem (nenašiel som takú informáciu). Pre nás je dôležité to, že na úrazy tiež zomiera ročne asi 3 000 ľudí ale vekové spektrum je iné. Viac zomierajú dospievajúce deti. Často doplácajú na precenenie vlastných schopností a síl pri pokusoch vyrovnať sa dospelým. Z hľadiska dopadu na populáciu sú dôsledky rizika z prírodnej rádioaktivity porovnateľné s ostatnými životnými rizikami a tak je potrebné k nemu pristupovať. Chrániť sa tam kde to je možné. Chrániť sa môžem len keď o nebezpečenstve viem a to je to, čo retríz nevedel a z predchádzajúcich príspevkov si neodniesol. Možno mojou chybou. Pokúsim sa v Novom roku a i po čas ostatných dní roku 2020 písať o radónu v našich obydliach krajšie, aby sme si rozumeli, a pristupovali k žiareniu tak ako k nebezpečenstvu za volantom alebo k inému známemu riziku. Rešpektovať musíme to, že existuje a chovať sa tak, aby škody boli čo najmenšie. Prajem vám všetkým a každému zvlášť aby sa Vám v roku 2020 darilo lepšie ako v tom uplynulom.

ICRP dali každému šancu

30.01.2020

stať sa odborníkom na rádiologickú ochranu, alebo aspoň vedieť o čom sa hovorí a poprípade, ak si bude myslieť, že to má rozmyslené, kafrať do toho. Koncom uplynulého roku sa členovia hlavného viac »

Je to tým, že v Nemecku je čím ďalej tým viac kancov,

23.01.2020

som sa dočítal, keď som chytro hľadal nejaké konkrétne čísla k nebezpečným aktivitám mäsa diviakov. Pamätám si, že to bolo niečo okolo 1800 Bq/kg cesia 137. Nakoniec sa musíte uspokojiť viac »

Radón 222 v stavbách v roku 2020

16.01.2020

Keď som sa pred časom v dokumentoch Americkej agentúry pre životné prostredie dočítal, že vo výhľadových plánoch do roku 2050 US kongres vyhlásil ciel znížiť aktivitu radónu v obydliach viac »

Peter Pellegrini

Pellegrini odcestoval do Moskvy, prijme ho nový ruský premiér Mišustin

26.02.2020 08:14

Témou rokovaní majú byť vzťahy medzi SR a Ruskom.

Popolcová streda - sviatok škaredých žien?

Popolcovou stredou sa začína 40 dní pôstu pre kresťanov

26.02.2020 07:12

Hlavným zmyslom Popolcovej stredy je pripomenúť dôležitosť pokánia, prehĺbenia viery a lásky k blížnym.

India / Pakistan / vojak / armáda /

Násilnosti v Naí Dillí si vyžiadali už najmenej 19 životov

26.02.2020 06:18

Nepokoje zapríčinila kontroverzná legislatíva o občianstve.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 17
Celková čítanosť: 20604x
Priemerná čítanosť článkov: 1212x

Autor blogu

Kategórie