Založ si blog

Radón na stránkach internetu

 

Najčastejšie sa na stránkach objavujú reklamné informácie firiem, vyrábajúcich hydroizolačné materiály ako sú asfaltové pásy, PVC fólie, stierkové a striekané hydroizoačné materiály, odporúčané ako protiradónové bariéry. Vo väčšine prípadov to boli vo svojej dobe užitočné informácie. Ochrana interiérov pred radónom je mladá disciplína a vyvíja sa len o niečo pomalšie ako IT. Preto mi najmä u tých reklamných informácií chýba dátum vystavenia alebo nejaký mechanizmus, ktorý by neaktuálnu správu aktualizoval alebo odstránil. Takmer všetky reklamy na protiradónové materiály trpia jedným základným nedostatkom, nedočítate sa v nich technické parametre, potrebné na navrhovanie opatrení. U fólií a asfaltových pásov to po novom je difúzny odpor, a tým je celá informácia bezcenná. Naviac výrobcom asfaltových pásov sa 20 rokov nedonieslo, že pásy s kovovou (Al) vložkou sa na protiradónovú ochranu neodporúčajú, lebo hliníková fólia sa trhá už pri malej deformácii a tým je bariéra celkom znehodnotená. U murovacích materiálov nie sú uvádzané koeficienty emanácie vztiahnuté na jednotkovú plochu konštrukcie. To tiež projektantom nijak nepomáha.

Druhé najčastejšie sú články firiem, poskytujúcich meranie pôdneho radónu, ktoré suplujú osvetovú činnosť, ktorú by mal vyvíjať Úrad verejného zdravotníctva, keď už mu Vláda SR v rozporu s požiadavkami Smernice rady 2013/59/Euratom zverila výkon funkcie príslušného orgánu radiačnej ochrany.

Podobný obsah majú vedecko popularizačné príspevky, nech už študentov alebo pedagógov matematicko-fyzikálnej fakulty UK (publikujú najčastejšie) a nebodaj existuje i 1 publikácia pracovníkov Úradu verejného zdravotníctva (ÚVZ). Každá z nich informuje, že radón nesmrdí ani nevonia, je všadeprítomný, prírodný, rádioaktívny, vzácny a v účinkoch druhý za fajčením. U tej poslednej informácie je potrebné sa zastaviť, lebo tak ako je podávaná by autori moli byť podozrievaný zo zavádzania. Či je radón prvý alebo druhý v indukcii rakoviny pľúc záleží na okolnostiach. Koeficient rizika rakoviny pľúc z fajčenia je väčší ako koeficient rizika nefajčiarov z expozície nízkej koncentrácii radónu. Asi takej, aká sa často vyskytuje v panelákoch a iných viac bytových domoch. V rodinných domoch býva koeficient rizika nefajčiarov z radónu často vyšší ako riziko z fajčenia. Bilancia chorobnosti ale vyznieva v neprospech fajčiarov, lebo sú tiež ľudia a riziko z radónu sa s rizikom z fajčenia sčíta. Naviac, riziko rakoviny pľúc fajčiarov tiež rastie s rastúcou expozíciou fajčiarov radónu, dokonca o veľa rýchlejšie ako riziko nefajčiarov. Dalo by sa povedať, že radón je viac problém fajčiarov ako nefajčiarov. Vyrovnáva sa to tým, že nefajčiarov je v radónu exponovanej Slovenskej populácii 3× viac.

Vráťme sa k pôvodnej téme i-radón. Informačný obsah internetových publikácií Slovenských autorov je chudobný. Prináša len dáta opísané z výročných správ UNSCEAR a WHO ktoré sa viažu k priemernej svetovej populácii. Preto všetky internetové informácie vyzerajú optimisticky. V skutočnosti obyvateľstvo Slovenskej Republiky žije v celkom špecifických podmienkach krajiny s dramatickou geologickou stavbou ktorá, ktorá sa so svetovým priemerom nedá porovnávať. Priemerná svetová aktivita radónu v obydliach má hodnotu asi 40 Bq/m3, Slovenská 175 Bq/m3 a to je riadny rozdiel. Potom samozrejme neplatí, že z radónu je len 14% ochorení rakovinou pľúc ale celých 75%, keď počítame i zvýšenie úmrtnosti fajčiarov vplyvom expozície radónu.

Všetci internetoví autori sa zhodujú v tom, že je potrebné sa pred radónom chrániť. Merači radónu núkajú svoje služby, čo je prvý krok preventívnej ochrany, ktorý vedie k tomu, že nebudú vznikať nové radónové expozičné situácie. Hovoril by som pravdu, ak by ich bolo 20 × viacej aby stíhali uspokojiť dopyt. Zákon o radiačnej ochrane 87/2018 Z.z. neustanovuje povinnosť merať radón stavebnej parcely pri výstavbe rodinného domu svojpomocou a tak ani dopyt nie je. Neskôr sa stavebníci pýtajú, aké stavebné materiály majú použiť, aby nemali radón, ako by nevedeli, že najväčšie nebezpečenstvo je v základovej pôde.

Prevencia je len jedna strana mince. Máme tu vyše 820 tisíc užívaných rodinných domov a približne taký istý počet bytov v osobnom vlastníctve ich užívateľov. Tam je na posúdenie radónovej situácie potrebné dlhodobé meranie integrálnym dozimetrom. Meranie stopovými detektormi poskytujú akreditované, väčšinou štátne laboratória. Slovensko také laboratórium nemá. Na trhu sú dostupné dva typy dozimetrov: český RAMARN a americký Radtrack2 poskytovaný nemeckým alebo švédskym laboratóriom. Jedná sa o dozimetrickú službu. Združenie pre reguláciu rizika z radónu distribuuje české dozimetre RAMARN na 3 – 12 mesačnú expozíciu a poskytuje konzultačnú a poradenskú podporu záujemcom o meranie.

Krátkodobé merania sa na posúdenie potreby vykonať nápravné opatrenia nehodia. Leda by sa meranie opakovalo niekoľko krát za sebou a vždy s výsledkom ukazujúcim na potrebu opatrenia.

Späť k téme, konečne sú tu príspevky tých najpovolanejších, lekárov a dokonca i popredných slovenských pľúcnych onkológov. Dozviete sa, že rakovina pľúc je z fajčenia, 10 z deviati prípadov, z pasívneho fajčenia a z exhalácií zo zafajčených múrov, potom z nezdravého stravovania sa, z požívania alkoholu a že pasívne fajčenie má bezprahový účinok. O radónu nič, a to je naša téma. To nie je nedostatok iba slovenských lekárov. I jedno z ústredných hesiel americkej EPA (US Agentúra pre životné prostredie) znie: „Nemáme radi lekárov, ktorí o radónu nehovoria, ktorí sa na radón nepýtajú!” A tu by sme mohli skončiť.

Je koniec roka, čas bilancovania, čas spomínania. Spomínam na blízkych a priateľov, ktorých mi v nedávnej dobe, tu na Slovensku rakovina pľúc vzala a tak ma napadlo pozrieť sa koľko ľudí tou chorobou odišlo za 27 rokov, čo máme neúčinné predpisy na ochranu proti radónu. Myslím na 13 484 žien z ktorých bolo 10 dievčat do 15 rokov, 20 mladých žien do 25 rokov, 60 do 35r., 367 do 45r., 2 134 do 55r., 3 262 do 65 r. a 7 630 mimo aktívny vek, myslím na 50 868 mužov, z ktorých bolo 16 juniorov do 25 r., 97 do 35 rokov, 954 do 45 r., 6 750 do 55 r., 15 304 do 65 rokov a 27 746 v dôchovom veku. Jedno väčšie mesto. Ak by úradníci verejného zdravia hneď od roku 1992 svoju úlohu vykonávali poctivo, mohla časť z nich, najmä z tých mladších žiť zdraví medzi nami.

Zneužitie dát mobilných operátorov

31.03.2020

Keď dva robia to isté, výsledok nemusí byť taký istý Keď Vláda prijala návrh zákona o uvoľnení dát mobilných operátorov pre potrebu boja proti koróna vírusu, upozorňoval pán Pellegrini, ako človek znalý veci, že Úrad verejného zdravotníctva tak ako tak nebude vedieť s tými dátami pracovať, lebo na to nemá potrebných odborníkov ani technické vybavenie. Už 28.3. [...]

V Rusku je smrť skrytá pod zemou

31.03.2020

Hľadal som odpoveď na otázku pána Petráša (prvnízprávy cz) či mu niečo ušlo a či Rusko je členom NATO Kniha „The nuclear archipelago or atomic genocide against Tatars”(2005) Fauzie Auchalievny Bajramovej ( Jadrová fyzička, pracovala v Priemyselnom komplexe MAJAK.) začína kapitolou s názvom Priemysel smrti Od pohraničných oblastí je krajina pokrytá nezmyselnými a [...]

Stránka špeciálne pre Slavěnku

30.03.2020

Slavěnka Vorobeliová, tato stránka je špeciálne pre Vás Naša milučká Slavěnka, Slovensko má nie iba armádnu jednotku radiačnej, chemickej a biologickej ochrany, takú istú jednotku radiačnej, chemickej a biologickej ochrany majú i zložky integrovaného záchranného systému Ministerstva vnútra. Sú to špecializované jednotky, určené na riešenie vážnejších ale [...]

Jarmila Urbancová

Urbancová končí na Najvyššom súde

31.03.2020 16:43

Urbancová odchádza z justície potom, čo ju zadržala a obvinila NAKA pre podplácanie v kauze Technopol. V súčasnosti je vyšetrovaná na slobode.

Koronavírus / Covid-19 /

Online: Počty mŕtvych na koronavírus v USA rastú, svet má vyše 800 000 nakazených

31.03.2020 16:40, aktualizované: 16:57

Aj ked v USA otestovali viac ako milión ľudí na koronavírus, v pomere k veľkosti populácie testujú menej ako Taliansko či Južná Kórea.

Irán USA Rúhání revolúcia islamská výročie oslavy vlajka

USA predĺžili platnosť výnimiek zo sankcií uvalených na Irán

31.03.2020 16:20

USA predlžujú výnimky i napriek tomu, že len minulý týždeň zaviedli nové sankcie voči dvadsiatim Iráncom a spoločnostiam, ktoré údajne podporovali šiitské milície v Iraku zodpovedné za útoky na americké vojenské základne.

juraj blanár

Blanár chce poznať dôvody zastavenia repatriácie

31.03.2020 15:27, aktualizované: 16:01

Rezort ahraničných vecí registruje 6037 žiadostí občanov SR o repatriáciu.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 32
Celková čítanosť: 63333x
Priemerná čítanosť článkov: 1979x

Autor blogu

Kategórie