Ramsarčanom radón neškodí, nám áno

Nešťastie diskusií na verejných sieťach je to, že po niekoľkých vecných replikách diskusia skĺzne niekam, ďaleko od diskutovaného problému. V niektorých prípadoch sa to stane hneď v prvej replike.

Väčšina diskutujúcich sú mládežníci. To poznáte podľa pseudonymu pod ktorým vystupujú a podľa spôsobu vyjadrovania. Len nedávno som poznal, ako je možné sa v takom úsudku mýliť.

Napísal som príspevok o nedodržiavaní zákona o radiačnej ochrane pri obchodovaní s nehnuteľnosťami. Samozrejme tam padlo slovo „radón” hneď niekoľko krát, lebo toho sa to ustanovenie zákona týka. Mládežníckym spôsobom vstúpil do diskusie „tooleň”. Prišiel ma ohúriť kusými vedomosťami o lokalite Ramsár na severu Iránu. Písal som o Ramsáru a podobných lokalitách asi pred 2 rokmi. Lokalita sa vyznačuje tým, že v nej vyviera asi 9 prameňov horúcej vody s vysokým obsahom 226 rádia. Zrážaním rozpustených vápenatých solí vzniká travertín obohatený rádiem. Miestne obyvateľstvo si z takto rádioaktívneho travertínu stavia obydlia. Zaujímavé na tom je, že domorodé obyvateľstvo (menej ako 10 tisíc ľudí) je akosi k rádioaktivite imúnne. Ich zdravie popiera základný postulát radiačnej ochrany o bezprahovom lineárnom účinku ionizujúceho žiarenia. Preto je lokálna populácia predmetom intenzívneho vedeckého výskumu. Žijú v prostredí porovnateľnom s postčernobyskou rádioaktivitou zakázaných oblastí bez zdravotnej ujmy. Či to súvisí s istými genetickými anomáliami, ktoré boli u ramsárčanov pozorované nie je isté.

Desiatky vedeckých kolektívov sa zaoberajú účinkami prírodných rádionuklinov tak povediac normálnych oblastí sveta. Z ich štúdií vieme, že radón, ktorý sa koncentruje v interiéroch budov v rádovo nižších aktivitách ako v Ramsáru zvyšuje výskyt rakoviny pľúc svetových populácií. Potvrdzujú odôvodnenosť opatrení proti radónu v budovách a správnosť teorému bezprahových lineárnych účinkov žiarenia na zdravie ľudí.

Vytkol som mladému tuleňovi, že neporiadne čítal, že v príspevku išlo o nedodržiavanie zákona. Odpovedal, že zákon je prejav paranoje a ON sa cíti byť starý muž a docent a navrch všetkého, že pracuje so žiarením. Že by pani inžinierka Dubničková alebo pán doktor Jurina boli paranoidní, to by som nikdy nepovedal. Pri tvorbe zákona sa v rámci svojich možností držali Smernice rady 2013/59. Že by tvorcovia Smernice boli paranoidní sa podľa argumentácie v preambule tiež nedá povedať. Že je zákon 87/2018 Z.z. zlý neznamená že chyby sú z paranoje autorov. Plynú z nedostatku vedomostí o princípoch a postupoch modernej radiačnej ochrany. Na adresu pána docenta tooleňa treba povedať, že má právo zastávať názor hŕstky odborníkov o neplatnosti lineárneho a bezprahového účinku žiarenia ale príkladne Sarah Darby by s jeho názory na účinok nízkych dávok z expozície radónu v sídliskových obydliach (do 100 Bq/m3) a obydliach všeobecne určite polemizovala. Už v roku 2009 predložila odbornej verejnosti silné experimentálne potvrdené argumenty o nebezpečnosti dávok z expozície aktivitám radónu nižším ako 100 Bq/m3. Na základe toho SZO (WHO) odporúča hodnotu 100 Bq/m3 ako referenčnú úroveň objemovej aktivity radónu v obydliach a na pracoviskách. Referenčná úroveň nie je limit ale horná hranica optimalizácie rizika.

Radón – prenájom a predaj nehnuteľností

02.02.2025

Žiadne veľké problémy by byť nemali, lebo také situácie rieši zákon NR SR 87/2018 Z.z. V § 133, ods. (3) sa hovorí, že majiteľ nehnuteľnosti na prenájom alebo predaj je povinný zariadiť stanovenie ročného priemeru objemovej aktivity radónu (OAR) a v prípade, že bola zistená hodnota vyššia ako 300 Bq/n3, pred zmenou užívateľských (vlastníckych) práv zabezpečiť [...]

Radón- optimalizácia OAR a referenčná úroveňa

15.01.2025

Že referenčná úroveň objemovej aktivity radónu (OAR) v interiéroch nie je limit interiérovej aktivity radónu vám povie každý úradník radiačnej ochrany Úradu verejného zdravotníctva, a hneď nato pokračuje slovami: „Podľa výsledkov merania máte v dome prekročenú referenčnú úroveň!”, ak sa nameralo viac ako 300 Bq/m3 OAR. Z jeho slov je jasné, že si o referenčnej [...]

Radón, meranie, čím a kedy, aby to malo zmysel

25.12.2024

Najrozšírenejšie sú dva postupy. Pasívne dozimetre založené na počítaní stop alfa častíc v pevnej fáze, u nás reprezentované službou RAMARN. Z elektronických vymenujeme ľahko dostupný vreckový prístroj Air Things Corentium, vybavený malou difúznou komôrkou a polovodičovým detektorom ionizujúceho žiarenia. Dozimetre RAMARN distribuuje Združenie pre reguláciu rizika [...]

Microsoft, Windows 10, počítač

Polovica počítačov na Slovensku môže byť riziková. Windows ukončuje podporu pre jeden z operačných programov

19.04.2025 20:31

Väčšinu starších počítačov bude potrebné vymeniť za nové.

voda, svätená voda,

Európania sa napili svätenej vody z pútnického miesta v Etiópii, dostali choleru

19.04.2025 19:28

Tento kmeň baktérie rezistentnej proti viacerým liečivám bol spojený s nedávnymi ohniskami nákazy.

vlak, stanica, rýchlik

V Bratislave zrazil vlak dve osoby. Žena zomrela, ťažko zranený muž ušiel

19.04.2025 18:58

Podľa doterajších informácií vošli obaja do jazdnej dráhy rýchliku.

24m trolejbus, megatrolejbus, dopravný podnik Bratislava, MHD

Z bratislavskej dopravnej tepny bude jednosmerka, mesto rozkope aj Prievozskú

19.04.2025 18:37

Oprava vozovky bus pruhu na Prievozskej ulici sa má týkať úseku od ulice Mlynské nivy po Bajkalskú ulicu v smere na Gagarinovu.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 64
Celková čítanosť: 180188x
Priemerná čítanosť článkov: 2815x

Autor blogu