Ramsarčanom radón neškodí, nám áno

Nešťastie diskusií na verejných sieťach je to, že po niekoľkých vecných replikách diskusia skĺzne niekam, ďaleko od diskutovaného problému. V niektorých prípadoch sa to stane hneď v prvej replike.

Väčšina diskutujúcich sú mládežníci. To poznáte podľa pseudonymu pod ktorým vystupujú a podľa spôsobu vyjadrovania. Len nedávno som poznal, ako je možné sa v takom úsudku mýliť.

Napísal som príspevok o nedodržiavaní zákona o radiačnej ochrane pri obchodovaní s nehnuteľnosťami. Samozrejme tam padlo slovo „radón” hneď niekoľko krát, lebo toho sa to ustanovenie zákona týka. Mládežníckym spôsobom vstúpil do diskusie „tooleň”. Prišiel ma ohúriť kusými vedomosťami o lokalite Ramsár na severu Iránu. Písal som o Ramsáru a podobných lokalitách asi pred 2 rokmi. Lokalita sa vyznačuje tým, že v nej vyviera asi 9 prameňov horúcej vody s vysokým obsahom 226 rádia. Zrážaním rozpustených vápenatých solí vzniká travertín obohatený rádiem. Miestne obyvateľstvo si z takto rádioaktívneho travertínu stavia obydlia. Zaujímavé na tom je, že domorodé obyvateľstvo (menej ako 10 tisíc ľudí) je akosi k rádioaktivite imúnne. Ich zdravie popiera základný postulát radiačnej ochrany o bezprahovom lineárnom účinku ionizujúceho žiarenia. Preto je lokálna populácia predmetom intenzívneho vedeckého výskumu. Žijú v prostredí porovnateľnom s postčernobyskou rádioaktivitou zakázaných oblastí bez zdravotnej ujmy. Či to súvisí s istými genetickými anomáliami, ktoré boli u ramsárčanov pozorované nie je isté.

Desiatky vedeckých kolektívov sa zaoberajú účinkami prírodných rádionuklinov tak povediac normálnych oblastí sveta. Z ich štúdií vieme, že radón, ktorý sa koncentruje v interiéroch budov v rádovo nižších aktivitách ako v Ramsáru zvyšuje výskyt rakoviny pľúc svetových populácií. Potvrdzujú odôvodnenosť opatrení proti radónu v budovách a správnosť teorému bezprahových lineárnych účinkov žiarenia na zdravie ľudí.

Vytkol som mladému tuleňovi, že neporiadne čítal, že v príspevku išlo o nedodržiavanie zákona. Odpovedal, že zákon je prejav paranoje a ON sa cíti byť starý muž a docent a navrch všetkého, že pracuje so žiarením. Že by pani inžinierka Dubničková alebo pán doktor Jurina boli paranoidní, to by som nikdy nepovedal. Pri tvorbe zákona sa v rámci svojich možností držali Smernice rady 2013/59. Že by tvorcovia Smernice boli paranoidní sa podľa argumentácie v preambule tiež nedá povedať. Že je zákon 87/2018 Z.z. zlý neznamená že chyby sú z paranoje autorov. Plynú z nedostatku vedomostí o princípoch a postupoch modernej radiačnej ochrany. Na adresu pána docenta tooleňa treba povedať, že má právo zastávať názor hŕstky odborníkov o neplatnosti lineárneho a bezprahového účinku žiarenia ale príkladne Sarah Darby by s jeho názory na účinok nízkych dávok z expozície radónu v sídliskových obydliach (do 100 Bq/m3) a obydliach všeobecne určite polemizovala. Už v roku 2009 predložila odbornej verejnosti silné experimentálne potvrdené argumenty o nebezpečnosti dávok z expozície aktivitám radónu nižším ako 100 Bq/m3. Na základe toho SZO (WHO) odporúča hodnotu 100 Bq/m3 ako referenčnú úroveň objemovej aktivity radónu v obydliach a na pracoviskách. Referenčná úroveň nie je limit ale horná hranica optimalizácie rizika.

Prečo radón a nič iné rádioaktívne o čom by sa malo hovoriť?

15.12.2024

Dobrá otázka a prostá odpoveď. Okrem radónu by stálo za to hovoriť o nadužívaní zobrazovacích metód v zdravotníckej diagnostike. Pacient mlčí a poisťovne platia a o to v našom komerčnom zdravotníctve ide. Pre všetkých je výhodnejšia RTG snímka na elektronický snímač ako na film. Pacient dostane menšiu dávku a snímka sa dá v elektronickej podobe uložiť v [...]

Pätami k výbuchu

24.11.2024

Spomínam na dobu, kedy sme s kolegom Vladimírom mali od riaditeľa Ústavu zakázané zúčastňovať sa povinných školení civilnej ochrany. Vraj sme narušovali priebeh školenia nepatričnými otázkami a uvádzali sme prednášajúceho do rozpakov ak sme ho rovno nezosmiešňovali. Nie, rozpaky a zosmiešňovanie rozhodne odmietam, a otázky, tie boli vždycky k veci. Keď čítam [...]

Radón v tieni energetickej krízy

14.09.2022

Uplynulé roky neboli pre ochranu pred radónom v obydliach priaznivé. Začali sme s projektom „Občianska sebaobrana proti rakovine pľúc z radónu v obydliach”. Ubehol prvý, rozpačitý rok a Covid 19 vystrašených ľudí zatvoril doma. Myslieť na riziko z radónu, keď sa na nás valia z televízie i z rozhlasu správy o apokalypse, preplnených nemocniciach a tisíckach mŕtvych sa [...]

Adela Penesová, obezitologička, Vianoce, strava, diéta

Lekárka: Najhoršie čo môžete urobiť, je najesť sa a ľahnúť si. Prečo prejedanie sa škodí?

22.12.2024 07:00

Obezitologička radí, ako zvládnuť stravovanie počas sviatkov.

krížnik, USS Gettysburg

Výstrel omylom. Dvoch amerických pilotov nad Červeným morom zostrelili vlastní

22.12.2024 06:00

Obaja piloti boli zachránení živí, pričom jeden z nich utrpel pri incidente ľahké zranenia.

Magdeburg, útok na vianočnom trhu

Nemecko zaplatí za zločiny, vyhrážal sa útočník z Magdeburgu. Prečo sa odporca islamu správal ako terorista?

22.12.2024 06:00

Nenávidel islam a podporoval AfD. Kto je Taleb Jawad al-Abdulmohsen, páchateľ hrozného útoku? Prečo mu v ňom nezabránili bezpečnostné zložky, ktoré o ňom vedeli?

parlament, nrsr

Keby sa voľby konali v decembri, do parlamentu by sa dostalo osem strán. Koalícia by sa skladala ťažko

21.12.2024 21:05

Voľby by podľa prieskumu vyhralo Progresívne Slovensko.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 61
Celková čítanosť: 173848x
Priemerná čítanosť článkov: 2850x

Autor blogu