Spomínam na dobu, kedy sme s kolegom Vladimírom mali od riaditeľa Ústavu zakázané zúčastňovať sa povinných školení civilnej ochrany. Vraj sme narušovali priebeh školenia nepatričnými otázkami a uvádzali sme prednášajúceho do rozpakov ak sme ho rovno nezosmiešňovali. Nie, rozpaky a zosmiešňovanie rozhodne odmietam, a otázky, tie boli vždycky k veci.
Keď čítam úvahy vojnových analytik0ov (tiež v tlači nazývaných analisti) v správach, zdá sa mi, že tie školenia budú čoskoro aktuálne. Verím, že rovnako zbytočné ako vtedy, ale ak by ozaj niečo, zaľahnite pätami k výbuchu, Vraj to pomáha prežiť.
S rádioaktivitou to je ozaj ťažké. Keď nie sme v jadrovej vojne alebo súťaži, vybuchujú jadrové reaktory a keď ani tie nie, máme v zálohe najväčšie radiačné ohrozenie celkom prírodnými rádionuklidmi obsiahnutými v horninách a zeminách zemskej kôry. Väčšina prírodných rádionuklidov, je ich viac ako 40, patri do rodín rozpadových radov Uránu a Tória. Ich alfa alebo beta rádioaktivitu, zvyčajne sprevádza vyžarovanie gama lúčov a spôsobujú každému človeku radiačnú záťaž asi 3 mSv/r. Nie je to veľa ale je to stále a všade. Nedá sa tomu vyhnúť a tak sme to nazvali prirodzené rádioaktívne pozadie a jeho účinky na zdravie prirodzeným alebo spontánnym výskytom nádorových ochorení.
Mimoriadne postavenie medzi prírodnými rádionuklidmi má radón, alfa rádioaktívny plyn z urán-rádiového radu. Hojne sa vyskytuje v jaskyniach, opustených banských dielach a v obydliach ľudí. Pôsobí špecificky na prieduškové a pľúcne tkanivo. Pri expozícii nie veľmi vysokým koncentráciám radónu v interiérovom vzduchu spôsobuje obyvateľom zvýšený výskyt ochorenia rakovinou pľúc nad prirodzenú úroveň.
Viac postihuje fajčiarov ako nefajčiarov lebo faktory rizika ochorenia z fajčenia a z radónu sa sčitujú a celkové riziko rastie lineárne s rastúcou expozíciou radónu. Rakovinou pľúc na Slovensku ročne ochorie asi 3000 ľudí, z toho približne 3/5 sú fajčiari. Fajčenie je na Slovensku menej rozšírené ako v ostatnej Európe a napriek tomu sa v chorľavosti rakovinou pľúc s Maďarmi boríme o prvenstvo.
O nebezpečenstve expozície žiareniu z rádioaktívneho oblaku po výbuchu bomby alebo reaktoru nás možno budú včas informovať štátne orgány ak to nedopadne ako pri Černobyle. To by záviselo na tom, kto bude vyhodnotený ako útočník. Vtedy nás informovala štátna televízia na oboch kanáloch, že sa vlastne nič vážne nestalo, a že všetko je západná propaganda a obavy sú zbytočné. Asi aj boli ale pravda by vtedy ľudí viac uspokojila. Po Černobyle sa na Slovensku zvýšil výskyt nádorových ochorení asi o päťsto prípadov za rok a postupne klesal, ako černobylske rádionuklidy vychádzali z potravinového reťazca. V súčasnosti sa ešte na jar vyskytujú v mäse diviakov. Jedzte divinu na jeseň, to už je mäso v poriadku.
Napriek snahám svetových politikov sa rádioaktívne oblaky Európou nešíria ale radón v obydliach sa hromadí bez ohľadu na vývoj politickej situácie. Na varovanie o smrteľnom nebezpečenstve zo strany verejných informačných prostriedkov nečakajte, nedočkali by ste sa. O úrovni radónu sa presvedčte meraním.
Máte dve možnosti. Existujú nie veľmi legálne požičovne elektronických prístrojov, väčšinou Air Things Corentium. Tie sa obyčajne používajú na krátkodobé meranie, zvyčajne 7 dni. Vzhľadom na to, že koncentrácia radónu v bytoch veľmi kolíše, je interpretácia výsledkov dosť neistá, lebo meranie je veľmi krátke, ovplyvnené fluktuáciami k extrémnym hodnotám. Napriek tomu nízke hodnoty do 150 Bq/m3 môžu uspokojiť majiteľa ale vlastne neznamenajú nič. Meranie je potrebné po istom čase opakovať. Vysoké hodnoty do 600-800 Bq/m3 môžu majiteľa vystrašiť ale v skutočnosti len indikujú potrebu uskutočniť dlhodobé meranie stopovými dozimetrami. O požičovniach viem len to, že existujú a ti, kto si dozimetre vypožičali nechcú o kontaktoch ani o cenách hovoriť. Je to šedá zóna radónového programu. Možno vám bližšie informácie poskytnú pracovníci radiačnej ochrany ÚVZ.
Stopové dozimetre RAMARN na Slovensku distribuuje Združenie pre reguláciu rizika z radónu. RAMARN je dozimetrická služba, poskytovaná Státním ústavem pro jadernou, chemickou a biologickou ochranu Českej Republiky. Jedná sa o úradné meranie radónu autorizovaným a akreditovaným laboratóriom, ktoré že Rusko má nejadrové zbrane nebezpečnejšie ako západné atomovky a že nie je radno ho výsledky Slovenský úrad pre metrológiu, normalizáciu a skúšobníctvo uznáva, lebo vlastné laboratórium nemáme.
Venujme sa zlepšovaní radónových pomerov vo svojom obydlí. je to užitočnejšie ako sa pripravovať na jadrovú vojnu.
Už i ti najkrikľavejší vojnoví štváči prišli na to, sa s ním zahrávať. Ale ak by sa napriek všetkému niekto zbláznil, nezabudnite, pätami k výbuchu,
Petr Škrabálek
v skladoch CO po celom Slovensko je dostatok... ...
Celá debata | RSS tejto debaty