Založ si blog

Tropickú siestu mi narušil nárast radónu v dome

Streda poobedie, vraj jeden z posledných tropických dní tohto roku na Slovensku. Horúco, nič sa mi nechce robiť, vylihujem. Zvoní telefón, dvíham slúchadlo predstavujem sa menom a dodávam Združenie pre reguláciu rizika z radónu. I pani na druhom konci sieti sa predstavila. Určite to tiež poznáte, to meno ako by rovno druhým uchom vyletelo von. Žiadna stopa. V hlase tej ženy cítim nervozitu. Chce niečo ohľadom radónu v dome. Hádam meranie. Meranie to nie je, oni už výsledky majú. Lovím v pamäti, či sme niekomu v ostatnom čase poslali špatnú správu bez náležitého poučenia, čo robiť ďalej. Stať sa to môže ale?

Nie, ne ide o naše meranie dozimetrami RAMARN. Pýtam sa, či majú výsledky z Nemeckého laboratória firmy Radonova, (núkajú dvojicu dozimetrov Realtrack2 za 60 €). Nie, Realtrack to neboli. Oni si kúpili meradlo za 200 € a keď vetrali, tak ako v týchto dňoch všetci, mali aktivitu 80 Bq/m3. Teraz boli 3 dni preč, nevetrali a majú 350 Bq/m3. A teda ONI okamžite potrebujú opatrenia.

Z hlasu sa dali vycítiť vážne obavy a ľudia skúsený v radiačnej ochrane vedia, že to nie je nič dobré, že tie obavy môžu iracionálne rásť. Snažil som sa tu pani upokojiť, a vysvetliť je, že tých 350 Bq na Slovensku nie je nič tak dramatické. Že také hodnoty je samozrejme potrebné regulovať, ale že v takých a ešte horších podmienkach žije asi polovina šťastných majiteľov rodinných domov, a ich situácia je netrápi a neprejavujú záujem ani o dozimetre za 15 eur. Dohodli sme sa, že mi pošle výsledky meraní, náčrtok pôdorysu domu a typ merača, ktorým tie merania uskutočnili.

Netrúfam si o tom merači ani len špekulovať, lebo podľa všetkého dáva aktuálnu hodnotu OAR a za tu cenu je snáď len na Amazonu dostupný Airthings Wave. Airthings Wave Plus je možné prepojiť s riadiacou jednotkou domácej vzduchotechniky a vo vybraných miestnostiach udržiava nízku hodnotu OAR, vlhkosti vzduchu, CO2 a totálneho organického uhlíka. To všetko za 270 €. Ceny Elektetov, meračov priemernej OAR za 5 dní, nepoznám. Taká hodnota ale nie je vhodná na posúdenie rizika a vypracovanie podkladov pre regulačné nápravné opatrenia.

Neviem, trpezlivo čakám na email.

Ako a čím radón merať

18.09.2020

Ta pani, čo mi narušil siestu asi posledného tropického dňa v tomto roku sa už neozvala. Vystrašila ju aktuálna hodnota na displeji meradla. Trocha vyvetrali, hodnota OAR klesal na 80 Bq/m3 ako mávli predtým a spokojne žijú v predstave, že je všetko vporiadku. A ono vlastne je lebo o optimalizácii rizika nikdy nepočuli a meraná hodnota pod referenčnou úrovňou evidentne je. [...]

Radiačná ochrana pre ľudí ale poučiť sa môžu i úradníci OOPŽ ÚVZ SR

23.08.2020

5. Expozícia radónu v budovách, osobná a kolektívna zodpovednosť, to všetko na pozadí Cov-2-SARS Pravidla pre nosenie rúšok v Českej Republike dostali tento týždeň dôkladne zabrať a po troch saltách to skončilo pre občanov prijateľne. Rúška len na úrady, do nemocníc a sociálnych zariadení a vo verejnej doprave. Lokálne úpravy sú v kompetencii miestne príslušných [...]

Radiačná ochrana pre ľudí ale poučiť sa môžu i úradníci OOPŽ ÚVZ SR

25.07.2020

4.Optimalizácia rádiologickej ochrany Na začiatku 20. storočia bolo žiarenie prírodných rádionuklidov vnímané ako mimoriadny fenomén, ktorý si žiada špeciálny prístup tak pri jeho využívaní pre dobro človeka, tak pri ochrane pred jeho nebezpečnými účinkami. Najskôr to bolo tým, že nebola známa jeho podstata, lebo vtedajšia fyzika do jadra atómu ešte nevidela. Ten [...]

Grécko Lesbos migranti Moria tábor požiar

Migračné kvóty nebudú. Solidarita je však povinná

23.09.2020 17:59

Zatiaľ to vyzerá ako víťazstvo krajín, ktoré odmietajú povinné migračné kvóty. Teda aj Slovenska.

EU Climate Greta Thunberg

Thunbergovej nadácia daruje 150-tisíc eur na boj proti klimatickej kríze v Afrike

23.09.2020 17:25

Žijeme v stave globálnej núdze, ktorá sa týka nás všetkých, uviedla aktivistka.

Nemocnica, Bojnice

Firma skupuje dlhy nemocníc, po novom roku môže prísť exekútor

23.09.2020 17:19

Podľa informácií župana Bašku spoločnosť BFF skúpila pohľadávky nielen bojnickej, považskobystrickej a myjavskej nemocnice, ale aj štátnych nemocníc.

Pavol Demeš

Blíži sa pád Alexandra Lukašenka?

23.09.2020 16:47

Lukašenko sa nemieni vzdať moci. Dal sa inaugurovať, prezidentskú prísahu zložil tajne. Udrží sa podľa analytika Pavla Demeša vo funkcii?