Založ si blog

Tropickú siestu mi narušil nárast radónu v dome

Streda poobedie, vraj jeden z posledných tropických dní tohto roku na Slovensku. Horúco, nič sa mi nechce robiť, vylihujem. Zvoní telefón, dvíham slúchadlo predstavujem sa menom a dodávam Združenie pre reguláciu rizika z radónu. I pani na druhom konci sieti sa predstavila. Určite to tiež poznáte, to meno ako by rovno druhým uchom vyletelo von. Žiadna stopa. V hlase tej ženy cítim nervozitu. Chce niečo ohľadom radónu v dome. Hádam meranie. Meranie to nie je, oni už výsledky majú. Lovím v pamäti, či sme niekomu v ostatnom čase poslali špatnú správu bez náležitého poučenia, čo robiť ďalej. Stať sa to môže ale?

Nie, ne ide o naše meranie dozimetrami RAMARN. Pýtam sa, či majú výsledky z Nemeckého laboratória firmy Radonova, (núkajú dvojicu dozimetrov Realtrack2 za 60 €). Nie, Realtrack to neboli. Oni si kúpili meradlo za 200 € a keď vetrali, tak ako v týchto dňoch všetci, mali aktivitu 80 Bq/m3. Teraz boli 3 dni preč, nevetrali a majú 350 Bq/m3. A teda ONI okamžite potrebujú opatrenia.

Z hlasu sa dali vycítiť vážne obavy a ľudia skúsený v radiačnej ochrane vedia, že to nie je nič dobré, že tie obavy môžu iracionálne rásť. Snažil som sa tu pani upokojiť, a vysvetliť je, že tých 350 Bq na Slovensku nie je nič tak dramatické. Že také hodnoty je samozrejme potrebné regulovať, ale že v takých a ešte horších podmienkach žije asi polovina šťastných majiteľov rodinných domov, a ich situácia je netrápi a neprejavujú záujem ani o dozimetre za 15 eur. Dohodli sme sa, že mi pošle výsledky meraní, náčrtok pôdorysu domu a typ merača, ktorým tie merania uskutočnili.

Netrúfam si o tom merači ani len špekulovať, lebo podľa všetkého dáva aktuálnu hodnotu OAR a za tu cenu je snáď len na Amazonu dostupný Airthings Wave. Airthings Wave Plus je možné prepojiť s riadiacou jednotkou domácej vzduchotechniky a vo vybraných miestnostiach udržiava nízku hodnotu OAR, vlhkosti vzduchu, CO2 a totálneho organického uhlíka. To všetko za 270 €. Ceny Elektetov, meračov priemernej OAR za 5 dní, nepoznám. Taká hodnota ale nie je vhodná na posúdenie rizika a vypracovanie podkladov pre regulačné nápravné opatrenia.

Neviem, trpezlivo čakám na email.

Radón v tieni energetickej krízy

14.09.2022

Uplynulé roky neboli pre ochranu pred radónom v obydliach priaznivé. Začali sme s projektom „Občianska sebaobrana proti rakovine pľúc z radónu v obydliach”. Ubehol prvý, rozpačitý rok a Covid 19 vystrašených ľudí zatvoril doma. Myslieť na riziko z radónu, keď sa na nás valia z televízie i z rozhlasu správy o apokalypse, preplnených nemocniciach a tisíckach mŕtvych sa [...]

Pri radónu nie je optimizmus namieste

06.02.2022

Malá obec v predhorí Karpát, Základná škola s materskou školou, to je bežný obraz každej spádovej obce. Budova školy z 60´rokov minulého storočia s integrovanou škôlkou. Pánu starostovi sme núkali meranie radónu v programe Občianska sebaobrana proti rakovine pľúc z radónu v obydliach. Pán starosta má o ionizujúcom žiarení celkom slušné vedomosti a chápe, že v [...]

Stratil som posledné ilúzie o Slovenskej radiačnej ochrane

10.01.2022

V doložke vybraných vplyvov čítam, že na predloženom návrhu Národného akčného radónového plánu sa podieľal snáď každý, kto mal, či nemal k danej problematike čo povedať. Devätnásť mien z prostredia ÚVZ, z toho 6 ľudí, ktorých som si i cez niektoré odborné rozpory vážil ako odborníkov na radón. Čo teraz? Preradiť ich z odborníkov k verejnosti a isť ďalej? [...]

Rosalynn Carterová / Jimmy Carter /

Niekdajšia prvá dáma USA Rosalynn Carterová trpí demenciou

30.05.2023 23:32

Rosalynn Carterová je manželkou niekdajšieho prezidenta USA, 98-ročného Jimmyho Cartera, najdlhšie žijúceho prezidenta v dejinách USA.

Bombardér / B-1B Lancer /

Nad Sarajevom preleteli americké bombardéry, aby podporili celistvosť Bosny

30.05.2023 20:53

Podľa USA tak demonštrovali podporu územnej celistvosti Bosny, ktorú ohrozujú separatistické snahy proruského vodcu bosnianskych Srbov Milorada Dodika.

lietadlo, havária

V Rostove sa zrútila tribúna štadióna, hlásia jedno úmrtie a 26 ranených

30.05.2023 20:28, aktualizované: 21:01

Tribúna sa zrútila počas detského futbalového zápasu.

Balón

V obci Veľká Čierna núdzovo pristál balón, poškodil elektrické vedenie

30.05.2023 20:00

V čase letu sa na palube nachádzalo desať pasažierov a jeden pilot.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 59
Celková čítanosť: 153896x
Priemerná čítanosť článkov: 2608x

Autor blogu