Radón 222 v stavbách v roku 2020

Keď som sa pred časom v dokumentoch Americkej agentúry pre životné prostredie dočítal, že vo výhľadových plánoch do roku 2050 US kongres vyhlásil ciel znížiť aktivitu radónu v obydliach Američanov na 0,4 pCi/l, myslel som si, že to je megalomanstvo, ktoré možno v ich preglejkových domoch a pri ich podmienkach za dosť vysokú cenu pôjde dosiahnuť. (Američania stále merajú rádioaktivitu v jednotkách, ktoré na ich podnet ostatný svet opustil pred 50 rokmi. 0,4 pCi/l (pikokirí na liter) zodpovedá 15 Bq/m3 radónu 222. To je aktivita, ktorá sa dosť bežne vyskytuje vo vonkajšom vzduchu prírodného prostredia.) No u nás by niečo také asi nie išlo dosiahnuť, myslel som si.

Pán architekt Fero Lehocký na svojom blogu oznámil výsledky blowerdoor testu, (test tesnosti plášťa domu) uskutočnenom v dome, ktorý staval pre seba, pre svoju rodinu. K tým výsledkom som mal výhrady zo strany rizika prenikania radónu z podložia do interiéru. Test sa vykonával v ešte nedokončenej stavbe a tak bol priestor na reakciu na moje výhrady. Dohodli sme sa, že po dokončení stavby nasadíme do interiéru na ½ roka dozimetre RAMA RN. Na meranie došlo od pol zimy do konca mája. Mesiac a pol sme netrpezlivo čakali na výsledok. Medzi tým som sa dozvedel, že pán architekt si, tak ako väčšina individuálnych stavebníkov, pred výstavbou nedal zmerať radón vo vzduchu základových pôd a žiadne špeciálne ochranné opatrenia proti radónu pri zakladaní stavby neurobil. Fero bol neistý, ja zúfalý, ako mu len oznámim zlú správu? Konečne dorazil protokol o meraní, pozerám, kontrolujem či čísla súhlasia. Všetko sedí až na ten prekvapujúci výsledok. Na prízemí domu sú dve merané miestnosti, obývacia kuchyňa a detská herňa. 20 Bq/m3, 20 Bq/m3. Volám do laboratória, overujem si, či je ozaj všetko správne. Bolo. Tých 20 Bq/m3 je len radón zo stavebných konštrukcií, pri koeficientu ventilácie n asi 0,5 a pri rekuperácii tepla teda prakticky nebudú žiadne straty. Takú správu môžem s radosťou odoslať. To áno, ale vyvstávajú otázky, lebo tu máme stavby, kde tiež žiadne opatrenia nerobili a aktivity radónu lezú k tisícke Bq, a stavby, kde opatrenia robili a aktivity sa aj tak pohybujú nad 500 Bq/m3.

Vyjadrenie pána architekta, že nerobil žiadne opatrenia proti radónu nie sú povedzme tak úplne presné. Nerobil tie štandardne zaužívané v celej Európe a Amerike. Založenie svojej stavby pán architekt opísal na blogu „Zdravý dom” dá sa to vygúgliť. V skutočnosti použil 2 veľmi účinné opatrenia proti radónu, ktoré nie sú v súdobej literatúre spomínané. Ich synergická efektivita bola diskutovaná vo vedeckých štúdiách uskutočňovaných na modloch v 80´rokoch vo Švédsku. Štrková podložka a železobetónová platňa. Poviete mi, ale veď to je bežný štandard, to má každý nový dom. Súhlasím, má to každý nový dom, ale nie v tej kvalite, preto v tých ostatných domoch musia byť radónové izolácie, podtlakové drenážne systémy a aj tak sa bežne takých skvelých výsledkov v hotových stavbách rodinných domov nedosahuje. Štandard je 60 – 120 Bq/m3.

Stavba o ktorej hovoríme je založená na 60 cm hrubom zhutnenom štrkovom lôžku, ktoré na všetkých stranách asi o ½ metra presahuje pôdorys domu. Na štrkovom lôžku je 25 cm hrubá železobetónová platňa z vodu neprepúšťajúceho betónu. To samo o sebe by nijaký mimoriadne dobrý výsledok dať nemuselo. Tu pristupuje osobný faktor. Pán architekt staval svojpomocne a pán architekt je navyknutý odovzdávať kvalitnú prácu a kvalitnú prácu vyžaduje od seba i od pomocníkov. Isto, že len sám nebehal s žabou po štrku pri jeho zhutňovaní, sám nerozhŕňal betón pri odlievaní platne, ale istotne dohliadol na to, aby betónová zmes mala správnu konzistenciu a po uložení bola po čas tuhnutia správne ošetrovaná. Nie kvôli radónu, ale kvôli betónu, aby po stuhnutí mal predpísané vlastnosti, aby neprepúšťal vlhkosť, o tu mu šlo. Vodná pára je taký istý plyn ako radón. Keď betón neprepúšťa paru, ani radón neprejde. Tie výhrady, ktoré som mal k správe o Blowerdoor testu sa týkali vtedy neutesnených priechodov inštalácií cez platňu. Pred zakrytím podlahovými konštrukciami je starostlivo utesnili.

Neodporúčam nikomu opakovať Ferov experiment. Nie sme všetci tak precízni a podceňujeme starostlivosť o betónovú zmes pri odlievaní betónových konštrukcií. Stačí len väčší prebytok vody v zmesi, aby sa dobre rozlievala a výsledkom je pre plyny nádherne priepustný sinter. Chyby pri ošetrovaní betónu po čas tuhnutia vedú k prasklinám cez celú hrúbku konštrukcie. Cez celú hrúbku konštrukcie sa vytvoria praskliny pri nerovnomernom dosadaní stavby. Tie potom slúžia ako transportné dráhy pôdneho vzduchu s radónom do interiéru. Podobne i práca s hydroizoláciami vyžaduje precíznu profesionálnu robotu. Precízne vyhotovené detaily, pozdĺžne i etapové spoje, rohové napojenia a tiež správny výber hydroizolácie, aby bola schopná preniesť medzné deformácie.

O tom som vlastne ani dnes nechcel hovoriť. Chcel som povedať, že som bol prekvapený z toho, že ta americká predstava 0,4 pCi/l nie je ani v našich podmienkach tak nedosiahnuteľná ako som si na počiatku myslel. Keď sa to podarilo pánu architektovi v Trenčíne, prečo by to nie išlo i na iných stavbách.

Napriek tejto šťastnej udalosti i ďalej odporúčam stavebníkom pred zahájením zemných prací nechať si odborne vypracovať posudok rizika prenikania radónu zo základových pôd do interiérov a pri výstavbe sa pridržiavať overených postupov. Opísaný príklad ukázal, že to ide. Že na svojpomocnej stavbe môžeme dosiahnuť skvelých výsledkov.

Radón v tieni energetickej krízy

14.09.2022

Uplynulé roky neboli pre ochranu pred radónom v obydliach priaznivé. Začali sme s projektom „Občianska sebaobrana proti rakovine pľúc z radónu v obydliach”. Ubehol prvý, rozpačitý rok a Covid 19 vystrašených ľudí zatvoril doma. Myslieť na riziko z radónu, keď sa na nás valia z televízie i z rozhlasu správy o apokalypse, preplnených nemocniciach a tisíckach mŕtvych sa [...]

Pri radónu nie je optimizmus namieste

06.02.2022

Malá obec v predhorí Karpát, Základná škola s materskou školou, to je bežný obraz každej spádovej obce. Budova školy z 60´rokov minulého storočia s integrovanou škôlkou. Pánu starostovi sme núkali meranie radónu v programe Občianska sebaobrana proti rakovine pľúc z radónu v obydliach. Pán starosta má o ionizujúcom žiarení celkom slušné vedomosti a chápe, že v [...]

Stratil som posledné ilúzie o Slovenskej radiačnej ochrane

10.01.2022

V doložke vybraných vplyvov čítam, že na predloženom návrhu Národného akčného radónového plánu sa podieľal snáď každý, kto mal, či nemal k danej problematike čo povedať. Devätnásť mien z prostredia ÚVZ, z toho 6 ľudí, ktorých som si i cez niektoré odborné rozpory vážil ako odborníkov na radón. Čo teraz? Preradiť ich z odborníkov k verejnosti a isť ďalej? [...]

Sneh / Sneženie / Kalamita / Dobšinský kopec /

V noci na piatok i v piatok dopoludnia sa očakáva sneženie na väčšine Slovenska

21.11.2024 09:54

Väčšina zrážok spadne v priebehu 12 hodín.

Merkelová, Putin

Merkelová bránila vstupu Ukrajiny do NATO, bála sa ruskej reakcie, píše v knihe. Čo jej povedal Putin počas stretnutia?

21.11.2024 09:32

V popise jedného stretnutia s Putinom potom Merkelová naznačuje, že načasovanie invázie na Ukrajinu súviselo aj s jej odchodom z politiky.

Czech Republic Slovakia

Českí politici sa hádajú pre zvýšenie platov. Bude Petr Fiala zarábať viac peňazí ako Robert Fico?

21.11.2024 09:00

Opozícii prekáža nielen zvýšenie platov politikov. Varuje, že keby Petr Fiala zostal pri moci,Slováci by mohli dostávať vyššie mzdy ako Česi.

Čierny Balog

Okolie Čierneho Balogu sa mení na mesačnú krajinu, lesy sa Horehroncom strácajú pred očami pre mohutnú ťažbu

21.11.2024 08:00

V okolí spustili, kvôli lykožrútovej kalamite, masívnu ťažbu dreva.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 59
Celková čítanosť: 171565x
Priemerná čítanosť článkov: 2908x

Autor blogu