Založ si blog

Meranie radónu v obydliach Slovenska

Merania, z ktorých mohli mať ľudia priamy úžitok boli na celom Slovensku vykonané len v asi 90 objektoch z 820 tisíc užívaných rodinných domov. Dr. Iveta Smatanová v rámci spoločného projektu VEGA (číslo neviem) SAV a katedry geofyziky UK v Zázrivej a ešte dvoch dedinách prostredníctvom aktivity radónu v obydliach sledovala tektonickú líniu (30 domov). V obciach Veľký Ďur a Dolný Pial pri Mochovciach študentka katedry jadrovej fyziky a biofyziky UK Bcl. Alžbeta Brisudová v rámci projektu VEGA č.1/0213/18 overovala metódu vyhľadávania domov s vysokou aktivitou radónu v interiérovom vzduchu, s využitím výsledkov terénnych prieskumov na stanovenie radónového indexu stavebných parciel (32 domov, ukazuje sa, že metóda je úspešná). Združenie pre reguláciu rizika z radónu v rámci projektu „Sebaobrana proti rakovine pľúc z radónu v obydliach”, hradeného účastníkmi projektu, majiteľmi domov, doteraz preskúmalo 28 objektov. Takmer polovina doterajších výsledkov meraní sú hodnoty pod referenčnou úrovňou. Podiel objektov s vyššou aktivitou ako 300 Bq/m3 je nadpolovičný. Vo viac ako ¼ domov je referenčná úroveň prekročená niekoľkonásobne a tu nastáva problém.

Som si istý, že sme vyviedli ľudí na správny chodníček, ale ten je ešte neprešliapaný, zarastený tŕnistým krovím v ktorom teraz trčíme a hľadáme cestu ďalej.

Situácie, kde je aktivita radónu nižšia ako referenčná úroveň ale vyššia ako 100 Bq/m3 sa zvyčajne dá vyriešiť zvýšením ventilácie postihnutých miestnosti, čo si majiteľ objektu vie vyriešiť sám. Stačí zavolať firmu, ktorá mu montovala plastové okná a požiadať ich, aby mu do okien dodatočne namontovali mikroventilačné štrbiny a upravili infiltráciu na koeficient n = 0,5. Autor dostupnej odbornej literatúry, prof. Martin Jiránek je toho názoru, že úpravou infiltrácie vonkajšieho vzduchu sa dajú riešiť expozičné situácie až do 500 Bq/m3. Buďme opatrnejší.

Problém nastáva, keď priemerné aktivity radónu prekračujú referenčnú úroveň niekoľko násobne. Americký, anglický a Švédsky systém ochrany takých majiteľov domov odkazuje na špecializované stavebné firmy. Zvyčajne sa jedná o malé firmy, partie o niekoľkých mužoch, vybavené silným odborným potenciálom, podporeným špeciálnymi technológiami. Tie firmy vznikli pod tlakom spoločenského dopytu. V Amerike proces urýchlili štátnou podporou. Na Slovensku Štátny zdravotný ústav, premenovaný na Štátny špecializovaný zdravotný ústav a konečne na Úrad verejného zdravotníctva SR (stále ti istí ľudia), 30 rokov uplatňuje voči radónu v obydliach pštrosiu politiku. Nie je schopný pre ľudí zabezpečiť cenovo prijateľné merania radónu v súkromných obydliach a na udržanie svojej radónovej hegemónie voči ZRRR, pre program Sebaobrana používa lži a zavádzanie a nabáda potenciálnych účastníkov programu k porušovaní zákona 87/2018 Z.z.. Z toho istého dôvodu sa na stavebných školách o ochrane ovzdušia interiérov pred radónom nevyučuje a preto stále vznikajú nové expozičné situácie s násobne prekročenou referenčnou úrovňou. Preto tie špecializované firmy stále nemáme.

Nakoľko sme národ domácich kutilov, vieme i tieto zložité situácie riešiť svojpomocne. Pravda, po preštudovaní odbornej literatúry, ktorá taký postup veľmi dôrazne neodporúča, lebo sa od zhotoviteľov vyžaduje precízna profesionálna práca. Napriek tomu to tak teraz riešime v domoch v Banskej Štiavnici. Ide to pomalšie, ale nateraz nie je iné východisko.

Až budú nie desiatky ale stovky zistených prípadov prekročenia referenčnej úrovne, vzniknú tie špecializované firmy i u nás, i bez pričinenia ÚVZ SR.

Len je potrebné aby si majitelia rodinných domov uvedomili, že riziko z radónu tu je. Je nad referenčnou úrovňou, s ktorou ÚVZ nesprávne zachádza ako s limitom, a je i pod referenčnou úrovňou. Preto ZRRR odporúča svojpomocne regulovať koncentrácie radónu pod hodnotu 100 Bq/m3 ak to je s použitím rozumných nákladov možné.

Prvým krokom ochrany je dlhodobé monitorovacie meranie, lebo chráni sa len ten, kto o riziku vie. Program Sebaobrana proti rakovine pľúc z radónu v obydliach je určený na podporu tých, čo chcú chrániť pred radónom seba a svoju rodinu. Treba začať. O podrobnostiach programu Sebaobrana si môžete prečítať tu: https://sites.google.com/site/zdruzeniepreregulaciurizikazrn/home

Pridajte svoj názor, pýtajte sa, zapojte sa do programu, trebárs len verbálne, keď nemáte odvahu oboznámiť sa s vlastnou realitou.

 

Radón 222 v stavbách v roku 2020

16.01.2020

Keď som sa pred časom v dokumentoch Americkej agentúry pre životné prostredie dočítal, že vo výhľadových plánoch do roku 2050 US kongres vyhlásil ciel znížiť aktivitu radónu v obydliach viac »

Od 1. 2020 sa radónu už nebudeme báť

02.01.2020

Máme tu Nový rok 2020 a všetko pri starom. Taká je kontinuita diania u Nás doma. Pani prezidentka predniesla nekonfliktný chlácholivý a povzbudzujúci prejav a hla, zniesla sa na jej hlavu kritika viac »

Radón na stránkach internetu

30.12.2019

Najčastejšie sa na stránkach objavujú reklamné informácie firiem, vyrábajúcich hydroizolačné materiály ako sú asfaltové pásy, PVC fólie, stierkové a striekané hydroizoačné materiály, viac »

Irán Ukrajina lietadlo fragmenty Ukrajinci preskúmanie trosky boeing

Irán zatiaľ nevydá Ukrajine čierne skrinky zo zostreleného lietadla

19.01.2020 16:10, aktualizované: 17:08

Predseda vyšetrovacej komisie iránskeho úradu civilného letectva sa pritom v sobotu vyjadril protichodne.

danko kiska

Danko tvrdí, že SNS nevytvorí koalíciu so Smerom, ĽSNS a Sme rodina

19.01.2020 15:01

V diskusnej relácii Na Telo líder strany Za ľudí Andrej Kiska uviedol, že by bol radšej v koalícii s hnutím OĽaNO než so Sme rodina.

Peniaze, graf, burza, ekonomika, euro, dolár, trh

Najvýnosnejšie investície majú byť v tomto roku do akcií

19.01.2020 14:06

Po investične výnimočne priaznivom roku 2019 očakávajú trhy v nasledujúcich 12 mesiacoch nižšie zhodnotenie investícií.

truban bugár

Bugár: Rozhodnutie o prepustení Trnku bolo prekvapivé. Podľa Trubana sa politici iba vyhovárajú

19.01.2020 13:26, aktualizované: 14:29

V relácii RTVS O 5 minút 12 diskutovali predseda strany Mosta-Híd Béla Bugár a líder koalície PS/Spolu Michal Truban.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 15
Celková čítanosť: 17050x
Priemerná čítanosť článkov: 1137x

Autor blogu

Kategórie