Dobrá otázka a prostá odpoveď. Okrem radónu by stálo za to hovoriť o nadužívaní zobrazovacích metód v zdravotníckej diagnostike. Pacient mlčí a poisťovne platia a o to v našom komerčnom zdravotníctve ide. Pre všetkých je výhodnejšia RTG snímka na elektronický snímač ako na film. Pacient dostane menšiu dávku a snímka sa dá v elektronickej podobe uložiť v počítači alebo v centrálnom uložisku, poslať mailom, alebo na CD nosič. Keď je potrebné poisťovňu „podojiť”, doprajeme si snímku na film, ako za starých časov. Keď poisťovňa platí, tak prečo nie. Najväčšie zverstvo je skríning prostaty mužov starších 50 rokov na CT. Výstup z vyšetrenia je digitálny ale dávka je neprijateľne vysoká, najmä keď uvážime, že to isté vyšetrenie je možné s rovnakým výsledkom urobiť ultrazvukom celkom bez ožiarenia. Rovnaká situácia je pri skríningu prsníkov žien po štyridsiatke. K ožiareniu nedôjde ak prsníky vyšetríme ultrazvukom a prínos je taký istý. Priemerná dávka žiarenia z lekárskych diagnostických vyšetrení sa blíži k 20 % z celkovej ročnej dávky. Áno, je tu priestor pre zníženie ožiarenia ale čo pre to môže urobiť verejnosť – pacient? Vlastne ani nič, leda sa pohádať s doktorom, a to k ničomu nevedie. Tu by sa v radiačnej ochrane pacienta museli angažovať sami lekári a to by ich obťažovalo.
Ministerstvo zdravotníctva vie ako zariadiť, aby ich s tým nikto neobťažoval. Na to si drží radiačnú ochranu pod palcom, i keď to je v rozpore s Európskymi predpismi.
Z väčších regulovateľných ožiarení už nám ostal len radón. V priemere každému spôsobuje asi 53 % celoročnej dávky a spôsobuje ochorenie rakovinou pľúc. Hromadí sa v interiéroch budov a tam aerosóly jeho rozpadových produktov dýchame. I tu je cítiť ochranný vplyv úradu verejného zdravia. Ten, vnorený do štruktúr Ministerstva zdravotníctva, sa už. vyše 30 rokov stará, organizuje a riadi vašu ochranu pred stresom z všade prítomného radónu. Že o ničom neviete, že ste si ničoho nevšimli? Vidíte ako dobre to celú tu dobu robia. Ničoho ste si nevšimli. Veď o to im ide neobťažovať 4,6 milióna ľudí len preto, že každý rok v dôsledku expozície národa, včítane 20 % fajčiarov z radónu ochorie rakovinou pľúc asi 1300 nefajčiarov a 1700 fajčiarov. Taký je účinok kombinovaného pôsobenia radónu a fajčenia. Chránia vás pred stresom z toho, že jedným z tých 3000 môžete byt i vy. Ochorenie je náhodný jav, ako lotéria. Veď tiež máte radón v byte. Viere koľko?
Úradníci verejného zdravia ochraňujú i individuálnych stavebníkov, ktorí si idú svojpomocne postaviť rodinný dom. Ochraňujú ich pred šikanovaním zo strany stavebných úradov, ako sa to pre radón deje v okolitých krajinách. A tiež pred finančnou stratou. Ak by sa totiž stavebníci o radónu dozvedeli skôr ako je hotová hrubá stavba, určite by vyhadzovali oknom najmenej 6 stovák € za meranie a adekvátne protiradónové opatrenia. Pred zbytočnými výdavkami chránia i tých, čo vydávajú desiatky tisíc € na hlbokú rekonštrukciu staršieho domu. Svojpomocne zhotovená ochrana pred radónom z podložia príde možno až na päť stovák.
Teraz si predstavte, že v našej spoločnosti existujú takí škodoradostníci, ktorí sa hrdého majiteľa nového alebo zrekonštruovaného domu opýtajú: „A koľko tam máš radónu?” Čo, aký radón? Prečo by tam mal byť, veď to je nový dom a v projekte nič také nebolo. Tak dôsledná je ta ochrana verejného zdravia. Až vtedy sa stavebník začne zaujímať o meranie radónu. Viac preto, aby presvedčil škodiča, že sa mýli že v dome žiadny radón nemá. Vo väčšine prípadov to je tak ako tak v poriadku, no mohlo by byť aj lepšie. Existujú prípady a nie je ich až tak málo, že to za reč nestojí, kde sa nájde aktivita radónu vysoká, až alarmujúca. Majiteľa čakajú ďalšie výdavky a pritom všetky rezervy vyčerpal pri stavbe a hypotéku a komerčné úvery treba splácať. A naviac ho bude šikanovať úrad verejného zdravia aby s tým niečo robil, ak sa o vašej ťažkej situácii dozvedia.
Združenie pre reguláciu rizika z radónu. tu je pre vás, aby vám poradili kedy aké meranie radónu potrebujete skôr ako začnete kopať alebo búrať a vytrhávať staré podlahy. Vysvetlíme vám, čo meraním zistené hodnoty znamenajú a ako je použiť. Členovia Združenia prísne dodržiavajú zákon o slovenskej metrológii a sú si vedomí toho, že výsledky merania na vašom majetku sú vaše osobné vlastníctvo, ktoré nemôžu odovzdávať tretím osobám. I Úrad verejného zdravotníctva je tretia osoba.
Problém RADÓN sa vyskytuje i v užívaných budovách a je poctivé povedať, že väčší problém je v kategórii rodinné domy ako v panelákoch a iných viacbytových budovách, Je to pochopiteľné, lebo tie rodinné domy boli postavené sklr ako sa o riziku z radónu vedelo. A keď už sa vedelo, bola a je tu ochrana úradu verejného zdravia pred stresom z prírodnej rádioaktivity.
Celá debata | RSS tejto debaty