Najrozšírenejšie sú dva postupy. Pasívne dozimetre založené na počítaní stop alfa častíc v pevnej fáze, u nás reprezentované službou RAMARN. Z elektronických vymenujeme ľahko dostupný vreckový prístroj Air Things Corentium, vybavený malou difúznou komôrkou a polovodičovým detektorom ionizujúceho žiarenia.
Dozimetre RAMARN distribuuje Združenie pre reguláciu rizika z radónu (ZRRR), ktoré službu Českého štátneho autorizovaného a akreditovaného laboratória Slovenskej verejnosti sprostredkováva, za bezkonkurenčne nízku cenu. Výsledky merania sú akceptované Slovenským Úradom pre metrológiu, normalizáciu a skúšobníctvo (ÚMNS), a protokol o meraní je verejná listina.
Prístroje Air Things Corentium sú dostupné v internetových obchodoch za 160 € a v nie celkom legálnych požičovniach. Mám tu škatuľku za 160 € na pracovnom, stole a vidí sa mi, že to nie je zlý prístroj. No výsledky meraní nie sú rovnocenné. ZRRR tu je preto, aby vám pomohlo sa v problematike merania radónu orientovať a vybrali si pre vaše obydlie vhodný postup. Sú dva typy obydlí. Kontaktné, reprezentované rodinným domom a bezkontaktné, reprezentované bytmi v paneláku. Rozdiel je v tom, že prvý má dva zdroje radónu. Dynamický (podložie domu) a konštantný (stavebné konštrukcie). Druhý typ, činžiaky, len jeden zdroj, stavebné konštrukcie. To má zásadný význam pri výbere metódy merania a interpretácii výsledkov krátkodobého merania.
Dozimetre RAMARN sú určené na meranie ročnej priemernej hodnoty OAR. Výsledok kratšieho merania (3 – 11 mesiacov) v období od septembra do mája sa interpretuje ako najlepší odhad priemernej ročnej hodnoty interiérovej objemovej aktivity 222 radónu (OAR). Na kratšie merania sa RAMARN nehodí.
Prístrojmi Air Things je tiež možné urobiť dlhodobé meranie 3 mesiace alebo dlhšie. Výsledky sa potom interpretujú rovnako ako pri meraní RAMARN. Z pohľadu požičovne to je neefektívne. Na ošetrenie jedného obydlia potrebujú najmenej 3 prístroje na dlhú dobu.
Krátkosť merania je to, čo láka ľudí na používanie elektronických meradiel. Najčastejšie používajú 7 dňové meranie podľa Slovenskej modifikácie protokolu americkej agentúry EPA. Ak chceme v kontaktných interiéroch rozhodovať o potrebe opatrení (ako v Amerike), musíme postupovať podľa protokolu EPA a v priebehu 4 mesiacov meranie najmenej 3× opakovať. Ak sú dva výsledky z troch po sebe idúcich meraní, vyššie ako 150 Bq/m3, je potrebné zavolať odborníka a poradiť sa, aké použiť nápravné opatrenie, alebo pokračovať v meraní systémom ako je náš RAMARN.
Sedemdňový cyklus merania je vhodný a efektívny na meranie vo viacbytových budovách, Meranie je potrebné uskutočniť v každej miestnosti bytu separátne tak aby nedochádzalo k zbytočnému premiešavaní vzduchu. Plošná emanácia konštrukcií je vo všetkých miestnostiach rovnaká ale rozdiely OAR robí nerovnaká ventilácia zatvorenými oknami – infiltrácia vonkajšieho vzduch. Nakoľko zdroj radónu je konštantný, môžeme podľa jedného 7 dňového merania navrhovať opatrenia na zlepšenie ventilácie a zníženie OAR na optimálnu hodnotu.
Ak je v rodinnom dome (alebo v inom kontaktnom interiéri) výsledok 7dňového merania nízky, spôsobí to majiteľovi radosť ale v skutočnosti to môže byť optimizmus predčasný. Rovnako vysoká hodnota prvého merania nemusí znamenať katastrofu. Je to spôsobené výkyvmi rýchlosti prúdenia radónu z podložia domu do interiéru vplyvom zmien poveternostnej situácie. Radón regulujeme podľa hodnoty ročného priemeru OAR alebo jeho najlepšieho odhadu. Podľa 7 dňového merania nie je možné taký odhad urobiť..
Teraz zabudnite na štítok na prístrojoch Air Things (0-99; 100-150; 150+), to platí v Amerike. V Európe sme kúsok pred nimi. Zabudnite i na referenčnú úroveň 300 Bq/m,3 definovanú zákonom 87/2018 Z.z. Referenčná úroveň nie je to, čo si myslíte že je, a nevedia s ňou pracovať ani úradníci verejného zdravia. V Európe sa používa Optimalizácia rizika z radónu Pri optimalizácii hľadáme strednú cestu medzi dosiahnutou hodnotou OAR a finančnými nákladmi, ktoré môže majiteľ objektu uvoľniť z rodinného rozpočtu tak aby musel obmedziť iné dôležité rodinné výdaje.
OK čiže mám merať 7 dní alebo dlhšie a počas... ...
Celá debata | RSS tejto debaty