Založ si blog

Dve tretiny ľudí dostáva rakovinu náhodou

nazval Pred časom Pavel Čekan článok v Plus JEDEN DEN a rozhovoril sa o perspektívach jeho veľmi zaujímavej práce. Vyvíjajú testovacie látky na rozpoznanie rakovinových buniek prsníka a pankreasu a ich vlastností, ktoré umožnia individuálne spresniť liečebný postup, ktorý pochopiteľne prinesie o veľa lepšie výsledky ako štandardné nešpecifické postupy.

Na príspevku ma zaujal titulok a tak som sa autora opýtal ako to myslel s tými 2/3 rakoviny len tak náhodou. Odpovedal ihneď, to sú výsledky najnovšej správy vedeckého teamu Harvrdskej univerzity: 66% chybná replikácia DNA, 29% vonkajšie vplyvy (fajčenie, obezita, slnečné žiarenie …), a 5% dedičnosť.

Tej správe sa nedá nič vytknúť, lebo vedci študovali príčiny ochorenia rakovinou pľúc. Štúdium príčin chybnej replikácie DNA nebolo predmetom ich výskumu. Preto sa v správe nepíše nič o expozícii priedušiek a pľúcneho tkaniva radónu a jej dôsledkoch.

Vo vyvolanej facebookovej diskusii. Zaznelo všetko možné, i že k chybným replikáciám DNA v ľudských organizmoch dochádza najmä v dôsledku staroby. O vplyvu ionizujúceho žiarenia ani zmienka. Facebook nie je vedeckým kolbišťom ale dotvára skreslené povedomie verejnosti o príčinách často vážneho smrteľného ochorenia.

Z takej správy nemá radosť americká Agentúra pre životné prostredie (EPA) a my v Združení pre reguláciu rizika z radónu (ZRRR) tiež nie. Najmä ak ju vypustí uznávaný mienkotvorný odborník. Ľuďom na Facebooku nezáleží na tom, že jeho odbornosť je na míle vzdialená od rádiologickej ochrany. EPA, rovnako ako ZRRR, sa snažia aktivovať ľudí k sebaobrane, k cieleným preventívnym krokom proti radónu v ovzduší obydlí aby k chybnej replikácii DNA a vzniku rakoviny pľúc, vyvolanej alfa žiarením dcérskych produktov premeny radónu, dochádzalo čo najmenej.

V ovzduší každej budovy sa nachádza určité množstvo radónu a aerosólov alfa rádioaktívnych dcérskych produktov postupnej premeny na 206 olovo. V niektorých obydliach tak málo, že nestojí zato sa reguláciou hladiny radónu zaoberať ale vo viac ako 50 % obydliach je regulácia koncentrácie radónu rozumným riešením a asi v 15% obydlí, najmä v rodinných domoch, je zásah na zníženie hladiny radónu veľmi potrebný.

Spoľahlivú informáciu o koncentrácii radónu v ovzduší obydlia získate len dlhodobým (1/4 – ½ ročným) monitorovaním. Potrebné dozimetre sa dajú získať na dvoch adresách. Radonova.de núka elegantné americké dozimetre Radtrack2. Dozimetre RAMARN spoľahlivo slúžia už vyše 40 rokov v škatuľke na margarín. Na Slovensku je distribuuje ZRRR. Bližšie informácie získate na adrese <zrrr.akademicka@gmail.com>. Ak nevieš koľko radónu v byte máš, riešením je meranie.

Radón v tieni energetickej krízy

14.09.2022

Uplynulé roky neboli pre ochranu pred radónom v obydliach priaznivé. Začali sme s projektom „Občianska sebaobrana proti rakovine pľúc z radónu v obydliach”. Ubehol prvý, rozpačitý rok a Covid 19 vystrašených ľudí zatvoril doma. Myslieť na riziko z radónu, keď sa na nás valia z televízie i z rozhlasu správy o apokalypse, preplnených nemocniciach a tisíckach mŕtvych sa [...]

Pri radónu nie je optimizmus namieste

06.02.2022

Malá obec v predhorí Karpát, Základná škola s materskou školou, to je bežný obraz každej spádovej obce. Budova školy z 60´rokov minulého storočia s integrovanou škôlkou. Pánu starostovi sme núkali meranie radónu v programe Občianska sebaobrana proti rakovine pľúc z radónu v obydliach. Pán starosta má o ionizujúcom žiarení celkom slušné vedomosti a chápe, že v [...]

Stratil som posledné ilúzie o Slovenskej radiačnej ochrane

10.01.2022

V doložke vybraných vplyvov čítam, že na predloženom návrhu Národného akčného radónového plánu sa podieľal snáď každý, kto mal, či nemal k danej problematike čo povedať. Devätnásť mien z prostredia ÚVZ, z toho 6 ľudí, ktorých som si i cez niektoré odborné rozpory vážil ako odborníkov na radón. Čo teraz? Preradiť ich z odborníkov k verejnosti a isť ďalej? [...]

Systém Patriot, PVO

Le Monde: Mnohé krajiny EÚ sa nechcú s Kyjevom deliť o svoju protivzdušnú obranu

23.04.2024 21:45

Šéfovia vlád jednotlivých krajín si dávali dobrý pozor, aby neurobili žiadny konkrétny sľub.

Izrael Palestína Gaza Hamas Rukojemníci Prepustenie

Vojna v Gaze trvá 200 dní. Izrael zosilnil údery, nariadil nové evakuácie na severe

23.04.2024 20:55

Ostreľovanie severu palestínskeho územia bolo za posledný deň jedno z najintenzívnejších od začiatku vojny.

USA Izrael Gaza univerzity protesty

Polícia zatýkala na pro-palestínskych protestoch na univerzite v New Yorku

23.04.2024 19:49

Biely dom antisemitské vyjadrenia počas študentských protestov na viacerých univerzitách slovne odsúdil.

Thunbergová

Švédska prokuratúra obvinila Gretu Thunbergovú z občianskej neposlušnosti

23.04.2024 19:35

Súdy v minulosti už dvakrát uložili celosvetovo známej aktivistke pokutu za občiansku neposlušnosť na klimatických protestoch.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 59
Celková čítanosť: 163804x
Priemerná čítanosť článkov: 2776x

Autor blogu