nazval Pred časom Pavel Čekan článok v Plus JEDEN DEN a rozhovoril sa o perspektívach jeho veľmi zaujímavej práce. Vyvíjajú testovacie látky na rozpoznanie rakovinových buniek prsníka a pankreasu a ich vlastností, ktoré umožnia individuálne spresniť liečebný postup, ktorý pochopiteľne prinesie o veľa lepšie výsledky ako štandardné nešpecifické postupy.
Na príspevku ma zaujal titulok a tak som sa autora opýtal ako to myslel s tými 2/3 rakoviny len tak náhodou. Odpovedal ihneď, to sú výsledky najnovšej správy vedeckého teamu Harvrdskej univerzity: 66% chybná replikácia DNA, 29% vonkajšie vplyvy (fajčenie, obezita, slnečné žiarenie …), a 5% dedičnosť.
Tej správe sa nedá nič vytknúť, lebo vedci študovali príčiny ochorenia rakovinou pľúc. Štúdium príčin chybnej replikácie DNA nebolo predmetom ich výskumu. Preto sa v správe nepíše nič o expozícii priedušiek a pľúcneho tkaniva radónu a jej dôsledkoch.
Vo vyvolanej facebookovej diskusii. Zaznelo všetko možné, i že k chybným replikáciám DNA v ľudských organizmoch dochádza najmä v dôsledku staroby. O vplyvu ionizujúceho žiarenia ani zmienka. Facebook nie je vedeckým kolbišťom ale dotvára skreslené povedomie verejnosti o príčinách často vážneho smrteľného ochorenia.
Z takej správy nemá radosť americká Agentúra pre životné prostredie (EPA) a my v Združení pre reguláciu rizika z radónu (ZRRR) tiež nie. Najmä ak ju vypustí uznávaný mienkotvorný odborník. Ľuďom na Facebooku nezáleží na tom, že jeho odbornosť je na míle vzdialená od rádiologickej ochrany. EPA, rovnako ako ZRRR, sa snažia aktivovať ľudí k sebaobrane, k cieleným preventívnym krokom proti radónu v ovzduší obydlí aby k chybnej replikácii DNA a vzniku rakoviny pľúc, vyvolanej alfa žiarením dcérskych produktov premeny radónu, dochádzalo čo najmenej.
V ovzduší každej budovy sa nachádza určité množstvo radónu a aerosólov alfa rádioaktívnych dcérskych produktov postupnej premeny na 206 olovo. V niektorých obydliach tak málo, že nestojí zato sa reguláciou hladiny radónu zaoberať ale vo viac ako 50 % obydliach je regulácia koncentrácie radónu rozumným riešením a asi v 15% obydlí, najmä v rodinných domoch, je zásah na zníženie hladiny radónu veľmi potrebný.
Spoľahlivú informáciu o koncentrácii radónu v ovzduší obydlia získate len dlhodobým (1/4 – ½ ročným) monitorovaním. Potrebné dozimetre sa dajú získať na dvoch adresách. Radonova.de núka elegantné americké dozimetre Radtrack2. Dozimetre RAMARN spoľahlivo slúžia už vyše 40 rokov v škatuľke na margarín. Na Slovensku je distribuuje ZRRR. Bližšie informácie získate na adrese <zrrr.akademicka@gmail.com>. Ak nevieš koľko radónu v byte máš, riešením je meranie.
A keď sa to dozvieš, potom čo? ...
Celá debata | RSS tejto debaty