Založ si blog

Nemám ich rád

Pána doktora Bukovského v terajšej dobe nemá nikto rád. Niektorí ľudia sa nazdávajú, že zľahčuje rizika z epidémie CoV-2-SARS. Ja ho nemám rád už dávnejšie, to sa ešte o CoV-2 nikomu ani nesnívalo. Je to už niekoľko rokov čo sa vo svojej publikácii vyjadroval k príčinám rakoviny pľúc v Slovenskej populácii. Vymenoval všetko počnúc fajčením, cez prejedanie sa tučným mäsom, stres, nedostatok pohybu a alkoholizmom končiac. Na radón v ovzduší budov, ktorý je na Slovensku zodpovedný za 50% prípadov rakoviny pľúc a je SZO (WHO) uznaným 2. najsilnejším pľúcnym karcinogénom pre celú svetovú populáciu, účelovo zabudol. Termín „nemám rád” zrejme nie je úplne na mieste, lebo môj pomer k nemu nijak nesúvisí s osobným citovým vzťahom, ani žiadna iná emócia, nenávisť, zášť, odpor v tom vyjadrení nie je. Ide o vážny názorový rozpor, lebo v žiadnom prípade nie je pravda, že deväť z desiati prípadov rakoviny pľúc je z fajčenia, ako je ustanovené zákonom na ochranu nefajčiarov v §4. Z toho istého dôvodu „nemám rád” pána doktora Beržinca, uznávaného popredného pľúcneho onkológa. Dôvod je taký istý, profesijný, názorový. Nie som v tom sám lebo jedno z nosných hesiel boja proti rakovine pľúc americkej Agentúry pre životné prostredie (EPA) znie: „Nemáme radi pľúcnych lekárov, ktorý sa pacientov nepýtajú na radón v obydlí!” Ale americké heslá som tiež čítal až neskôr ako sa pán doktor Beržiniec rozprával iba o rakovine pľúc z fajčenia. Radón v obydliach v žiadnom prípade. Fajčenie z druhej a tretej ruky hej. Žiaľ, Slovensko je radónová krajina nech sa to pánom doktorom páči alebo nie, a najvyššia priemerná aktivita radónu v ovzduší budov v Európe to jasne dokazuje. Prvenstvo v rakovine pľúc je toho dôsledkom, lebo vo fajčení obyvateľstva sme s našimi 20% fajčiarov hlboko pod Európskym priemerom.

Prečo o tom píšem? Na You tube má pán doktor Bukovský zopár relácií. Neprezrel som si všetky ale napríklad „Koróna, mágia, klamstvo, testy” stojí za to tých 25 minút obetovať (ostatné sú dlhšie). Keď si divák odpustí emotívny náboj, ktorý je v ňom á priory vyvolaný diskusiami o nepotrebnosti a až nebezpečnosti epidemiologických opatrení proti Covid-19, vedených na Facebooku a v adresných alternatívnych médiách zistí, že relácia má jasné ciele. Priviesť politické vedenie a ľudí s prirodzenou autoritou k racionálnemu riešení danej epidemiologickej situácie a zbaviť ľudí zbytočného strachu, zúfalstva a stresu, ktoré vedú k nerozumnej revolte proti epidemiologickým opatreniam a emotívnemu odmietaní vakcíny, ktorú navyše ešte nikto nenúka, lebo nie je k dispozícii.

Je isté, že vakcína bude, problémy budú s dostupnosťou. Väčšinou sa musí transportovať a skladovať pri hlbokom chladu, príkladne pri -70 °C, Takže to nie je ako s vakcináciou proti chrípke, tu máte recept skočte si dole do lekárne a hneď sa vráťte, ja vám to pichnem. Je tu ďalší problém, cena. Terajšie odhady cenových relácií ako najdrahšiu ukazujú americko-nemeckú vakcínu, ktorá navyše má tie najvyššie požiadavky na teplotu skladovania a prepravy, a najlacnejší sa ukazuje Ruský Sputnik, ktorý nesie podobne ako Čínska vakcína stigma pôvodcu, totalitného a nepriateľského štátu, ako by to malo vplyv na jej medicínsku hodnotu. Odstrediví alebo prezieraví Maďari si zopár (tisíc) dávok Sputnika objednali na testovanie. Podľa madam M bude pre Európsku úniu povinná ta Nemecká, veď je ich a je najdrahšia.

Začal som o radónu o radónu skončím. Covid skôr či neskôr ustúpi. Nech už vplyvom vakcinácie obyvateľstva alebo vymizne ako iné pandémicke choroby. Rakovina pľúc ostane, lebo fajčenie napriek marginalizácii fajčiarov sa pozvoľna rozširuje a účinky radónu vieme len obmedziť, v žiadnom prípade úplne vylúčiť. Vzťahy s lekármi? Poznal som osobne celý rad významných prevažne českých onkológov. Žiaľ v čase, kedy sa účinky radónu začínali študovať. Viem, že ich práca je psychicky ťažká, lebo až veľmi často sa musia bezmocne sústrediť na dôstojný odchod pacienta z tohto sveta, ako ho vyliečiť, lebo iným spôsobom mu pomôcť nevedia. K ich frustrácii prispievajú senzácie chtiví novinári bombastickými správami o úžasných výsledkoch liečenia rakoviny pokusných zvierat, ako by tie preparáty, lieky, boli už zajtra k použití v každej onkologickej ambulancii a pacienti sa cítia podvedení, že také nedostávajú.

Keď každý druhý pacient je fajčiar, mizne chuť hovoriť o nejakej inej, celkom novej, len 40 rokov (v Československu 48) známej príčine ochorenia baníkov. Veď kto vie, ako je overená. Lekári, tak ako iní špecialisti, nečítajú vedecké publikácie z oblasti radiačnej ochrany. My naopak veľmi nečítame lekársku odbornú literatúru. Problém je v tom, že ten radón tu je a na rozdiel od fajčenia sa častejšie prejavuje malobunkovou formou rakoviny pľúc.

Zákon NR SR 87/2018 Z.z. o radiačnej ochrane je za uplynulých 27 rokov najslabší predpis radiačnej ochrany, aký sme za čias samostatného Slovenska mali. Ľudia , ktorí sa v problematike vyznajú hovoria o sabotáži a čo sa týka ochrany ľudí pred radónom, som o sabotáži presvedčený. Regulačným orgánom radiačnej ochrany je Úrad verejného zdravotníctva, na čele ktorého už 4 roky stojí verejnosti od začiatku pandémie dobre známy pán doktor Ján Mikas. Vo vedení Odboru ochrany zdravia pred žiarením urobil na začiatku tohto roku 2020 rázne personálne zmeny, o ktorých predpokladáme, že prinesú pozitívne výsledky. Do čela Odboru postavil mladú doktorku prírodných vied, Veroniku Drábovú a my veríme, že to bola šťastná voľba. Veď meno Drábová sa tak veľmi osvedčuje na čele Českého regulátora radiačnej a jadrovej bezpečnosti. Prečo by nesvedčilo i Slovensku?

Bol to Covid, či nie?

29.12.2020

Je štvrtok 18.12. doobeda. Skôr ako odídem na nákupy zavolám Pavlovi. Dávno sme sa jeden druhému neozvali a sme posledný najbližší príbuzní. Zvoním, ozýva sa: Pavel, ahoj, zrovna řídim. Pýtam sa: preboha čo? snáď nie auto? Veď vieš , že telefonovať za volantom sa nesmie. Chytro zlož, zavolám Ti poobede. Odchádzam na ten nákup, veľa času nemám. Mám založené cesta [...]

Môže byť zákon krížovkou s tajničkou?

11.10.2020

Hoci sa hovorí, že paragrafy sú preto zakrútené aby sa nimi dalo hocičo potvrdiť ale tiež vyvrátiť a aby pravdu bolo potrebné hľadať. Jedno je isté, chránený záujem musí byť pomenovaný explicitne. Vždy to tak bolo, a ja chcem veriť, že to tak bude i ďalej. Vo väčšine prípadov to tak je. Keď si človek, nie špecialista prečíta príkladne zákon o vodách, dozvie sa, [...]

Konšpiračný email o udalosti z počiatku éry Covidu

23.09.2020

V piatok 18.09.2020 mi prišiel konšpiračný email. Jedná sa o preposlaný pracovný mail z pondelka 24.02. 2020; 11:43 AM, ktorým autorka zákona o radiačnej ochrane rozosiela kolegom v ÚVZ a RÚVZ na posúdenie jej návrh „Národného akčného radónového plánu”, ktorý je ustanovený ako §135 zákona 87/2018.Z.z. o radiačnej ochrane. Koncepciu návrhu Národného akčného [...]

Polícia SR

Neznáme osoby požadujú vyhrážkami od vlády demisiu, hrozia likvidáciou budov či áut

05.03.2021 23:33

Výhražným letákom sa zaoberá okrem polície aj Slovenská informačná služba. Zisťujú, či nejde o možný teroristický útok.

Gelnica osada karantena

Prokurátor v kauze policajnej razie v osade ustúpil od obžaloby u piatich Rómov

05.03.2021 19:23

Pri kontroverznej akcii z júna 2013 v rómskej osade na Budulovskej ulici v Moldave nad Bodvou zasahovalo viac ako 60 policajtov.

čaputová

Čaputová si pripomenula obete covidu: Odišli dcéry, matky, otcovia, kamaráti

05.03.2021 18:56

Pred Prezidentským palácom zapálili sedem sviečok.

Ide o pravdu, Gábor Grendel,

Grendel v Ide o pravdu: Výmena Matoviča? Radšej predčasné voľby

05.03.2021 17:51

Koalícia krízu prekoná. „Od Remišovej ani Sulíka som nepočul žiadne ultimáta,“ povedal v relácii Ide o pravdu podpredseda NR SR Gábor Grendel (OĽaNO).