Založ si blog

Dve tretiny ľudí dostáva rakovinu náhodou

nazval Pred časom Pavel Čekan článok v Plus JEDEN DEN a rozhovoril sa o perspektívach jeho veľmi zaujímavej práce. Vyvíjajú testovacie látky na rozpoznanie rakovinových buniek prsníka a pankreasu a ich vlastností, ktoré umožnia individuálne spresniť liečebný postup, ktorý pochopiteľne prinesie o veľa lepšie výsledky ako štandardné nešpecifické postupy.

Na príspevku ma zaujal titulok a tak som sa autora opýtal ako to myslel s tými 2/3 rakoviny len tak náhodou. Odpovedal ihneď, to sú výsledky najnovšej správy vedeckého teamu Harvrdskej univerzity: 66% chybná replikácia DNA, 29% vonkajšie vplyvy (fajčenie, obezita, slnečné žiarenie …), a 5% dedičnosť.

Tej správe sa nedá nič vytknúť, lebo vedci študovali príčiny ochorenia rakovinou pľúc. Štúdium príčin chybnej replikácie DNA nebolo predmetom ich výskumu. Preto sa v správe nepíše nič o expozícii priedušiek a pľúcneho tkaniva radónu a jej dôsledkoch.

Vo vyvolanej facebookovej diskusii. Zaznelo všetko možné, i že k chybným replikáciám DNA v ľudských organizmoch dochádza najmä v dôsledku staroby. O vplyvu ionizujúceho žiarenia ani zmienka. Facebook nie je vedeckým kolbišťom ale dotvára skreslené povedomie verejnosti o príčinách často vážneho smrteľného ochorenia.

Z takej správy nemá radosť americká Agentúra pre životné prostredie (EPA) a my v Združení pre reguláciu rizika z radónu (ZRRR) tiež nie. Najmä ak ju vypustí uznávaný mienkotvorný odborník. Ľuďom na Facebooku nezáleží na tom, že jeho odbornosť je na míle vzdialená od rádiologickej ochrany. EPA, rovnako ako ZRRR, sa snažia aktivovať ľudí k sebaobrane, k cieleným preventívnym krokom proti radónu v ovzduší obydlí aby k chybnej replikácii DNA a vzniku rakoviny pľúc, vyvolanej alfa žiarením dcérskych produktov premeny radónu, dochádzalo čo najmenej.

V ovzduší každej budovy sa nachádza určité množstvo radónu a aerosólov alfa rádioaktívnych dcérskych produktov postupnej premeny na 206 olovo. V niektorých obydliach tak málo, že nestojí zato sa reguláciou hladiny radónu zaoberať ale vo viac ako 50 % obydliach je regulácia koncentrácie radónu rozumným riešením a asi v 15% obydlí, najmä v rodinných domoch, je zásah na zníženie hladiny radónu veľmi potrebný.

Spoľahlivú informáciu o koncentrácii radónu v ovzduší obydlia získate len dlhodobým (1/4 – ½ ročným) monitorovaním. Potrebné dozimetre sa dajú získať na dvoch adresách. Radonova.de núka elegantné americké dozimetre Radtrack2. Dozimetre RAMARN spoľahlivo slúžia už vyše 40 rokov v škatuľke na margarín. Na Slovensku je distribuuje ZRRR. Bližšie informácie získate na adrese <zrrr.akademicka@gmail.com>. Ak nevieš koľko radónu v byte máš, riešením je meranie.

Radón a realita obchodu s realitami

22.06.2021

V e-mailovej pošte mám žiadosť zo Záhoria: Chcem kúpiť dom postavený v 55 tom roku zo škvárobetenovych kvádrov, ktoré si zhotovil majiteľ stavby sám. Mám ale obavy z gama žiarenia a radonu, ktoré by mohli byť v stenách domu. Prosím Vás vedeli by ste to zamerať? Kupujúci má obavy z ionizujúceho žiarenia. Lepšie by bolo, ak by chcel pestovať rádiologickú kultúru, čo [...]

Ďakujem za skvelé výsledky,

18.05.2021

mi odpovedal na správu o výsledkoch merania radónu v dome pán Jaroslav. Ako by som na tom výsledku mal nejaké osobné zásluhy. Napriek tomu ma to potešilo. Všetky namerané hodnoty boli pod 50 Bq/m3, čo sa pri rodinných, aj nových domoch ako bol tento, málo kedy stáva. Klobúk dole pred stavbármi. Odovzdali poctivú robotu. Prečo si taký skromný mi hovorí kamarát. 30 rokov [...]

Bol to Covid, či nie?

29.12.2020

Je štvrtok 18.12. doobeda. Skôr ako odídem na nákupy zavolám Pavlovi. Dávno sme sa jeden druhému neozvali a sme posledný najbližší príbuzní. Zvoním, ozýva sa: Pavel, ahoj, zrovna řídim. Pýtam sa: preboha čo? snáď nie auto? Veď vieš , že telefonovať za volantom sa nesmie. Chytro zlož, zavolám Ti poobede. Odchádzam na ten nákup, veľa času nemám. Mám založené cesta [...]

Nizár Banát palestína

Abbásov kritik zomrel krátko po brutálnom zadržaní palestínskymi zložkami

24.06.2021 17:55

Smrť aktivistu Nizára Banáta vyvolala veľké pobúrenie na palestínskych sociálnych sieťach a šok vyjadrila aj EÚ.

pocasie-25-6-2021

Teploty sa dotkli 38 °C, úľava prichádza od západu

24.06.2021 17:30

Štvrtok bol mimoriadne horúci, v Mužli sa teplota dostala k 38 °C. Zo západu sa však na Slovensko valí studený front. Kam spadnú teploty?

Peter Kremský

Tendre na pošte kritizuje aj OĽANO, Kremský hovorí o mafii

24.06.2021 15:18

Šéf hospodárskeho výboru sa pýta, ako je možné, že Lama či Bonul stále majú bezpečnostné previerky.

Homosexuál / LGBTI / Gay /

Väčšina EÚ podporila LGBTI komunitu, Slovensko nie

24.06.2021 14:22, aktualizované: 17:13

Viktor Orbán hovorí pri novom zákone o ochrane detí.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 52
Celková čítanosť: 112595x
Priemerná čítanosť článkov: 2165x

Autor blogu