Založ si blog

Bystričania išli do ulíc

Viete ako to je keď zub bolí, jazyk na nej stále naráža. Podobne sa mi myseľ stále obracia k protestom proti Igorovi, proti opatreniam, proti obmedzeniam, ktoré z toho vyplývajú, proti hospodárskym dôsledkom opatrení a ozývajú sa hlasy o trestnej zodpovednosti premiéra. Dokonca sa objavujú udania na premiéra, našťastie nie anonymné a tiež rozhorčenie spoločnosti pospolitej, lebo ten Matovič verejne pochválil cigánov, ako vzorne znášali útrapy karanténnych opatrení, ako by nebolo viac tých bielych, čo tiež trpeli.

Núti ma to uvažovať o tom, či ti ľudia rozmýšľajú a keď, kde berú argumenty pre svoje názory, a akú váhu tie argumenty majú.

Vyšetrovanie, na koľko prišli opatrenia, a od koho a za koľko sa nakupovali ochranné pomôcky, a či ich nebolo možné kúpiť lacnejšie, to je i keď podrazácka, ale legitímna karta opozície.

Sú tu iné problémy spojené s karanténou a tak ma napadlo, či v poradu Ide o pravdu so Zuzanou Mrtinákovou naozaj išlo len o pravdu, alebo sa tam trochu prihrievala i iná polievočka? Pani Zuzana mala ako hosťa Jána Baránka. Kultivovaný prejav hosťa vzbudzoval dôveru, až do tej chvíle, keď prišlo na jeho priateľa , veľkopodnikateľa z Košíc, ktorý teraz musel prepustiť 800 zamestnancov. To ma prinútilo zbystriť pozornosť a chytro si v hlave prehrať všetku tu predchádzajúcu argumentáciu. O citovanom podniku a podnikateľovi neviem nič a ani sa nechcem vyjadrovať k jeho podnikaní ale k logistickým pomerom v tomto čase. Keď vyrábaš, potrebuješ suroviny a potrebuješ exportovať výrobky (bol spomenutý Chrysler) a v kritickom čase bola cezhraničná doprava zastavená v celej Európe. Nie iba v EU. Vyrábať na sklad sa dlho nedá, lebo sa minú zásoby surovín a výrobky ostanú nezaplatené v sklade. Zastaviť výrobu by museli tak ako tak.

Zaznel tam vážnejší problém, hovorilo sa o mŕtvych v dôsledku neposkytnutia akútnej lekárskej starostlivosti. Áno tie prípady sa naozaj stali, len neviem, či a koľko ich skončilo tragicky. Obviňovať z toho Matoviča je nezmyselná politická manipulácia. Ale všetky takéto prípady by sa mali vyšetriť a podľa stupňa závažnosti dôsledkov exemplárne potrestať tých, čo v krízovej situácii uplatnili výhradu svedomia alebo odmietli poskytnúť lekársku starostlivosť ľuďom v ohrození života alebo trvalého poškodenia zdravia.

Ostatná protimatovičovská argumentácia bola zhodná s všeobecne preberanou na facebooku a vo všetkých internetových novinách.

Za povšimnutie stojí protivládna demonštrácia v Banskej Bystrici. Oficiálne médiá ju nezaznamenali ale máme šťastie. V BB býva novinár na dôchodku, pán Ľubomír Motyčka, ktorý nám profesionálne amatérsky pripravené protestné podujatie zachytil. Autentickosť podtrhávajú i typické transparenty. Skasírovaná posteľná plachta a hrubý fix stačili na zverejnenie požiadaviek protestujúcich. Pozrime sa , čo ich trápi: Nesúhlasia s karanténou, ďalej s nosením rúšok, s obmedzovaním slobody pohybu a prejavu, nesúhlasia s povinnou vakcináciou ani s migrantmi nesúhlasia, napriek tomu, že ich názory nepoznáme, ani s korónou nesúhlasia a heliológovia sa bez je štúdia neobídu, a ani 5G sieť nechcú, čo asi bude problém, lebo pokrok v komunikačných technológiách nezastavíš. Na základe ich nesúhlasu s uvedeným vyzývajú Matoviča k odstúpení. Pán Motyčka odhadol počet účastníkov na 150 osôb, a konštatoval, že si mohli zadovážiť kvalitnejší megafón.

Ja prosím nechcem spochybňovať ani zosmiešňovať týchto 150 odvážnych ľudí, ktorí sa zišli bez mediálnej a umeleckej podpory na námestí aby vyjadrili svoje rozhorčenie, i keď ich argumentácia sa mi v tomto prípade zdá nepodložená a v niektorých prípadoch smiešna.

Sú veci o ktorých sa diskutovať k osobe Igora

Matoviča dá. Príkladne pán doktor Murín mu odkazuje, že ozajstný premiéri neplačú za žiadnych okolností, najmä pred televíznymi kamerami nie. Pán Mikloško mu zas vyčíta nedôstojne uvoľnené vystupovanie a na premiéra nevhodné oblečenie nie len pred kamerami televíznych spoločností.

To je vážna kritika, ale ako náš Igor môže za to, že zdraviu nebezpečné sú všetky vysokofrekvenčné technológie od televíznych vysielačov prvej generácie až po 5G siete, bez ktorých sa moderné technológie, hojne využívané protestujúcimi v budúcnosti nezaobídu. Je teda protest na meste?

Predtým som trochu zľahčil korónu, protestujúci mali samozrejme na mysli vírus, nie slnečnú korónu. Neviem, či by sa našiel niekto, kto by súhlasil s pandémiou, a to riziko tu reálne bolo. Ak by Igor nebol opatrenia vyhlásil, epidémia by sa tu rozbehla ako v Taliansku i napriek manipulácii s posvätnými amuletmi v povetrí. Oprávnenej kritike by sa nevyhol.

Myslím si, že na riešenie nelegálnych migrantov v tomto čase nie je miesto, i keď sú sily v EU, ktoré by ich tu u nás rady videli a Turecká vláda vyvíja prazvláštne aktivity na hraniciach s Gréckom. To teraz nie je Matovičov aktuálny problém.

Podobne s povinnou vakcináciou. Vakcínu ešte nikto nemá i keď mnohí na nej pracujú. Až bude, bude veľmi drahá, a preto sa s celoplošnou vakcináciou nedá rátať, tak proti čomu je protest namierený? Len také čo ak by?

Len vďaka obmedzení pohybu ľudí v rámci republiky a nosení náhubkov nedošlo k nekontrolovateľnému šíreniu vírusu. Niekto povie, že intenzita opatrení mohla byť diferencovaná. V Bratislave najintenzívnejšia, v Košiciach a Banskej Bystrici voľnejšia a na vidieku takmer nič a dopadli by sme ako Taliani, lebo disciplinovaní Bratislavčania včas pred uzavretím mesta prchli na vidiek vyrabovať obchody. Potom sa čudovali, že ich vidiečania nevidia radi.

Nezaznamenal som , že by niekto bránil slobode prejavu. Veď aj diskutovaná demonštrácia, nebyť pána Motyčky, by prebehla bez povšimnutia verejnoprávnych i ostatných médií, úradov i verejnosti. To by ale bola veľká škoda, lebo tu ľudia ukázali, že sa konečne učia demokracii. Že sa vedia zorganizovať a verejne na námestí, improvizovanými prostriedkami vyjadriť svoj názor. Je to začiatok a tak nevadí, že argumenty sú deravé a možno niekým podstrčené. Aké bude protestné zhromaždenie nabudúce ukáže čas.

Kam kráčaš Slovensko?

07.07.2020

K úplnej strate suverenity, k hospodárskemu, sociálnemu a mravnému úpadku? Prvá politická garnitúra druhej samostatnej Slovenskej Republiky odbremenila národ od perspektívnych, do tej doby štátnych priemyselných i poľnohospodárskych majetkov. Bolo spustené vyraďovanie dvoch jadrovo energetických blokov, ktoré mali v tom čase zabezpečenú 30 ročnú perspektívu bezpečnej [...]

Radiačná ochrana pre ľudí ale poučiť sa môžu i úradníci OOPŽ ÚVZ SR(2)

20.06.2020

Terminológia radiačnej ochrany Znalosť významu slov a vedieť je používať vo vhodnom okamžiku je užitočné, lebo slovné vyjadrenia sú jednoznačné a obmedzujú manipuláciu s faktami a klamstva. Hovorím obmedzujú, lebo skúsený klamár nepoužíva úplné nepravdy. Na klamlivých tvrdeniach je vždy niečo pravdy a vyskytujú sa tie správne slová ale napríklad v nesprávnom [...]

Radiačná ochrana pre ľudí ale poučiť sa môžu i úradníci OOPŽ ÚVZ SR

19.06.2020

Čas od času mi volá niekto z mojich známych i cudzí ľudia, ktorých kvalifikácia zasahuje až na styčnú hranu ich profesie s oblasťou rádioaktivity a i ľudia , ktorí si myslia, že s rádioaktivitou nemajú níč spoločné ale nezisťujú ich správy v novinách a iných, i elektronických médiách. Mať i len maličký strach z rádioaktivity je pre ľudí zle nedobre. Pre [...]

Igor Matovič, Peter Pellegrini

Matovičov maják. Ktorú časť mozgu mu osvietil? pýta sa Pellegrini

10.07.2020 22:30

Mám obavy, či človek, ktorý tvrdil, že na všetko treba mať plán, nejaký plán má, rozohnil sa Pellegrini po Matovičovej tlačovke o koronavíruse.

UKRAINE-CRISIS/MH17

Holandsko zažaluje Rusko pre zostrelenie lietadla nad Donbasom

10.07.2020 22:16

Holandsko zažaluje Rusko na Európskom súde pre ľudské práva pre zostrelenie dopravného lietadla v lete 2014 nad východom Ukrajiny ovládaným separatistami.

koľajnice, zmena

V Česku sa opäť zrazili vlaky, nikto sa nezranil

10.07.2020 20:32

Dva vlaky sa v piatok popoludní zrazili v okrajovej pražskej časti Běchovice. Idúci osobný vlak narazil do stojaceho rýchlika.

D1, diaľnica, Jánovce, Jablonov, Levoča

Policajti hľadajú vodiča, ktorý jazdil po diaľnici v protismere

10.07.2020 19:29

Kamery zaznamenali motorové vozidlo na diaľnici D1 v úseku Mengusovce – Jánovce v okrese Poprad v protismere, EČV však nerozlúštili.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 39
Celková čítanosť: 79646x
Priemerná čítanosť článkov: 2042x

Autor blogu

Kategórie