Založ si blog

Konšpirácia alebo len čerti na múre?

Neviem ako to nazvať, ale niekedy je vysoká inteligencia na škodu veci. Kedysi som mal mladého nádejného kolegu, žiaľ Bohu alkoholika. Alkoholik s otvorenými rádioaktívnymi látkami robiť nemôže, to asi pochopí každý. Musel opustiť naše pracovisko po tom, čo v tretej liečebni (z predchádzajúcich dvoch ho vyhodili) mu podpísali otrel. Lekárska správa končila slovami: Pre vysokú inteligenciu je pacient neliečiteľný. Áno, vždy vedel ako liečebný postup obísť.

Ako zvláštna analógia mi pripadajú diskusie vzdelaných ľudí o zbytočných alebo neoprávnených nariadeniach, ktoré v súvislosti s epidémiou na doporučenie krízového štábu vyhlasuje vláda a my to musíme znášať.

Tu pisálek na stránkach plátku XY-N cituje neznámeho ale popredného virológa z Yale, alebo inej americkej vyhlásenej univerzity a ten nám odkazuje, že sú podľa jeho názoru opatrenia nepotrebné a teda zbytočné, a vláda nás len šikanuje. Inde zas ústavný právnik z univerzity Komenskeho alebo ÚMB rozvíja úvahu o tom, či má Vláda právo obmedzovať pohyb ľudí v prípade epidémie, a či môže vyhlásiť to alebo ono a kedy smie vyhlásiť stav núdze a či sú kroky vlády v súlade s ústavou a že teda zrejme nie sú, a čo si to ten premiér dovoľuje. Podobné názory zaznievajú z advokátskych kancelárií a že to tak nenechajú a teda pripravujú žaloby na štát o náhradu škody a ušlého zisku. Šmíra i veľké herecké osobnosti nemajú z čoho žiť a žiadajú vládu o almužnu.

Všetci neinvestigatívny i investigatívny novinári majú teraz žatvu. Sledujú každé slovo dôverčivého premiéra, ktorý si veľmi na ústa pozor nedáva, a podrobujú ho všestrannej analýze, čo v danej súvislosti znamenalo, čo iné ešte mohlo znamenať a čo by znamenalo v inej súvislosti, a čo ak mal celkom inú súvislosť na mysli, a to čo povedal bola len kamufláž, lebo oni dobre vedia, čo mal na mysli a ako chcel národu zlomyseľné uškodiť. Všetci sa rozumejú riadení krízových situácií a istotne by všetko vyzeralo lepšie, keby dali na ich slova a rúška by boli červené a kývali by sme si nimi na pozdrav a vysadávali v krčmách a kaviarňach a chodili taxíkmi. Škoda, že nekandidovali vo voľbách. Veď tak múdrych by s radosťou každý volil a Covid, ten by sa radšej Slovensku vyhol na 100 honov ak by ONI alebo TI SPRÁVNÍ boli u kormidla.

Potom tu je jedna dobrá správa. Americko-slovenská startup firma (laboratórium), MultiplexDX, začala s výrobou PCR testov na miestny (taliánsky) kmeň Covid 19, a prvých 100 tisíc setov dostane Slovensko zdarma. Je to dobrá správa, ktorú na Úrad vlády priniesol pán Mistrík. Je tam ešte maličký zádrhel, tie testery je ešte potrebné validovať, skúškami preukázať, že skutočne vedia špecificky identifikovať Covid 19 a potom ešte certifikovať, čo celkom zaberie 3-4 týždne, ak všetko pôjde tak ako má, a potom budú odovzdané Úradu verejného zdravotníctva na použitie. Snáď sa potom dočkáme tých 3 000 testov denne, ktoré premiér Matovič požadoval už 18. 03.2020.

Od tej doby sa pán Mikas postupne dopracoval k polovičke. Do 18. 03. 2020 vykonávalo laboratórium na Trnavskej od 50 do 150 testov denne a posielalo domov všetkých čo nespĺňali predpísané parametre, 26.03. sa pridali laboratória v Banskej Bystrici a Košiciach a počet vzoriek vyskočil na 900, neskôr sa pripojilo laboratórium SAV a až 07.04. 2020 sa pripojuje laboratórium Zvolenskej nemocnice a poprvé sa dosahuje vyše 2 000 vzoriek za deň. I to je Slovenský ale čisto zdravotnícky prístup. Chvátať netreba, nak si pán premiér hovorí čo chce. Od stovky denne sme sa dopracovali na 2 tisíce štyridsaťdva, veď testovanie má najvyššiu prioritu. Ale na tých 3 000 si musí pán premiér ešte chvíľku počkať, veď nevisíme na klinčeku.

Obyčajný ľudia, ako nadutí vzdelanci radi hovoria o verejnosti, si rúška ušili hneď na prvú výzvu a nerevali štáte daj a preto sme tam kde sme. Premorenosť len asi 5% obyvateľstva. Verejné zdravotníctvo na tom nemá žiadne zásluhy, len ti disciplinovaní obyčajní ľudia.

Áno, všetko to pripomína konšpiračnú taktiku „Čím horšie, tým lepšie”. Ale taktiku koho a proti komu? Proti hospodárstvu tejto krajiny? To veľmi trpí koróna krízou. Proti ľuďom tejto krajiny? Opatrenia proti epidémii ťažko znášajú dôchodcovia, ľudia v aktívnom veku i deti. Proti vláde tejto krajiny? Sú tu dve silné opozičné strany, ale kto by chcel vládnuť krajine s totálne rozvráteným hospodárstvom a demoralizovaným a zbedačeným obyvateľstvom? Všetko dianie dohromady ukazuje na akúsi podvratnú činnosť, ale v čase núdzového stavu? Čo ak to vláda ustojí a spustí sa vyšetrovanie? Alebo, že by som z tej karantény už len čertov na múre videl?

Bystričania išli do ulíc

29.05.2020

Viete ako to je keď zub bolí, jazyk na nej stále naráža. Podobne sa mi myseľ stále obracia k protestom proti Igorovi, proti opatreniam, proti obmedzeniam, ktoré z toho vyplývajú, proti hospodárskym dôsledkom opatrení a ozývajú sa hlasy o trestnej zodpovednosti premiéra. Dokonca sa objavujú udania na premiéra, našťastie nie anonymné a tiež rozhorčenie spoločnosti [...]

Krásny citát a žalostná realita

12.05.2020

Všetci stojíme v boji proti neviditeľnému nepriateľovi. Túto vojnu určite vyhráme, záleží len od našej zodpovednosti a solidarity ako dlho ju budeme bojovať a aké straty zaznamenáme. Marek Krajči (15.03.2020) Uvažujem nad tým citátom, žiaľ, bol povedaný v inej súvislosti, a tak by sa nám páčil. Presne by nám pasoval. Covid je viditeľný aspoň pod mikroskopom. Radón, [...]

Zneužitie dát mobilných operátorov

31.03.2020

Keď dva robia to isté, výsledok nemusí byť taký istý Keď Vláda prijala návrh zákona o uvoľnení dát mobilných operátorov pre potrebu boja proti koróna vírusu, upozorňoval pán Pellegrini, ako človek znalý veci, že Úrad verejného zdravotníctva tak ako tak nebude vedieť s tými dátami pracovať, lebo na to nemá potrebných odborníkov ani technické vybavenie. Už 26.3. [...]

Joie Biden

Biden sa postaví Trumpovi. Získal dostatok hlasov demokratov

06.06.2020 06:19

Bývalý viceprezident USA Joe Biden si zabezpečil nomináciu Demokratickej strany pre novembrové prezidentské voľby.

Pocuvajte pravdu, podcast, pravda, počúvajte Pravdu

Kamarátstvo s SMK stroskotalo. Matovičov kalkul alebo naivita?

06.06.2020 06:00

Prezidentka Zuzana Čaputová zdvihla varovný prst. Ak koalícia pri novom prokurátorovi necúvne, vráti zákon do parlamentu?

pocasie-6-6-2020

Kam zmizli letné dni? A kedy sa vrátia?

06.06.2020 00:00

Teplý vzduch, frontálne systémy - čo môže vyjsť z takéhoto mixu v počasí? Kto dostane riadnu porciu slnečných lúčov a kto búrku?

USA / armáda / vojak /

Trump nariadil zníženie počtu amerických vojakov v Nemecku

05.06.2020 23:22

Americký prezident Donald Trump mal nariadiť Pentagónu, aby do septembra 2020 stiahol z Nemecka takmer 10-tisíc amerických vojakov.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 35
Celková čítanosť: 73465x
Priemerná čítanosť článkov: 2099x

Autor blogu

Kategórie