Radón, fajčenie, rakovina pľúc – ako to súvisí?

15. novembra 2019, petr70, Nezaradené

 

Vedomosti o účinkoch ionizujúceho žiarenia na zdravie ľudí čerpajú vedci z poznatkov o účinkoch atómového bombardovania Japonských miest a z poznatkov získaných z lekárskeho používania 226 rádia a rentgenových prístrojov. O indukcii nádorových ochorení ionizujúcim žiarením vieme prakticky všetko. Vieme ako tumor vzniká na bunkovej úrovni, známe konverzné koeficienty typu dávka žiarenia – pravdepodobnosť vzniku tumoru, poznáme pravdepodobnú dobu latentného vývoja tumoru. O účinku fajčenia vieme len toľko, že väčšina chorých fajčí, alebo fajčila alebo sa zdržiavala v zafajčených priestoroch. Hypotézu, že „by stand” fajčenie, teda nadýchnutie sa rozptýleného dymu z cudzej cigarety, má bezprahový karcinogénny účinok pôjde asi len veľmi ťažko vedecky preukázať, ale na stránke ÚVZ SR to napísané je. O radónu a rakovine pľúc tam nie je nič. Bezprahový lineárny účinok radónu má vedecké opodstatnenie.

Nechajme hovoriť čísla. Vezmem do úvahy rok 2010. Vtedy Národný onkologický register zaznamenal 2875 nových prípadov rakoviny pľúc. Chlapci a dievčatá začínajú fajčiť okolo 15. roku veku. V tom roku na Slovensku žili asi 4 miliony 600 tisíc obyvateľov starších 15 rokov. Potom formálny koeficient rizika rakoviny pľúc cez všetky faktory má hodnotu 6,5×10-4. Vo viacbytových domoch žije 48% obyvateľov, v rodinných domoch 49% (sčítanie 2011). Medián OAR (objemovej aktivity 222 Rn) v bytových domoch má hodnotu asi 95 Bq/m3 a v rodinných domoch 240 Bq/m3. V oboch kategóriách fajčí asi 25% obyvateľov. Potom dochádzame k týmto záverom: v bytových domoch ochorie rakovinou pľúc ročne asi 1080 ľudí, z toho na kombinovaný účinok radónu a fajčenia 755 ľudí. Teoreticky by v dôsledku samotného fajčenia ochorelo len 641 fajčiarov. V rodinných domoch na rakovinu pľúc ochorelo 1790, z toho 949 na kombinovaný účinok radónu a fajčenia a teoreticky na samotné fajčenie len 654 fajčiarov. Pre úplnosť, v bytových domoch ochorelo 326 nefajčiarov a v RD 851. Na tomto príklade som chcel ukázať, ako dôležité je znižovať OAR v obydliach na najnižšiu možnú hodnotu, za rozumnú cenu. Zvýšenie OAR z 94 o necelých 150 Bq viedlo k zvýšení chorľavosti u nefajčiarov o 500 osôb, a u fajčiarov takmer o 200. Je potrebné si uvedomiť, že nefajčiarov je 3×viac. Relatívny nárast chorľavosti stúpa lineárne s rastom OAR s tým, že fajčiari majú smernicu trochu strmejšiu.

Na analýze chorľavosti rakovinou pľúc v roku 2010 som chcel ukázať, že znižovanie interiérovej aktivity radónu má zmysel tak pre fajčiarov ako pre nefajčiarov. Že má zmysel znižovať každú hodnotu OAR ak to je pre užívateľa bytu finančne únosné.

Finančne únosný určite je servis monitorovacieho merania OAR stopovými detektormi. Na internetovom trhu sú americké dozimetre firmy Radonova, ktoré poskytujú nemecké a švédske laboratórium a české Ramarn, ktoré distribuuje Združenie pre reguláciu rizika z radónu. Bez merania nie je možné sa chrániť. Americká príručka EPA (US agentúra pre životné prostredie) pre majiteľov a užívateľov domov hovorí: „Nezáleží na tom ako starý je tvoj dom, záleží len na tom, koľko radónu je v ňom!” Na obrázkoch je robustný RAMARn overený vyše 35 ročným užívaním v ČR a Radtrak 2  fyrmy Radonova.